Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 07.02.2018

"Zbrodnie nieukarane" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Powinniśmy wiedzieć, kim byli sprawcy...
Ciała polskich cywilów zamordowanych przez Niemców w trakcie Rzezi Woli, dokonanej w pierwszych dniach Powstania WarszawskiegoCiała polskich cywilów zamordowanych przez Niemców w trakcie "Rzezi Woli", dokonanej w pierwszych dniach Powstania WarszawskiegoFotografia pochodząca z archiwum fotograficznego Stefana Bałuka/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Posłuchaj
  • Zbrodnie nieukarane – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3
Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje wiele wystaw mówiących o niewyobrażalnym akcie ludobójstwa, dokonanego przez Niemców w Warszawie podczas II wojny światowej. Cały czas zbiera dokumenty i informacje, a historycy w niemieckich archiwach szukają materiałów dot. katów Warszawy i warszawiaków. Za zbrodnie w Warszawie żaden z oprawców nie został osądzony i ukarany. Prokuratorzy z pionu śledczego Instytutu  Pamięci Narodowej prowadzą dochodzenia, chociaż sprawcy w większości  nie żyją. Zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu. Piotr Gursztyn, autor książki o rzezi Woli, uważa, że najwyższy czas, by powstała poważna publikacja historyczna m.in. o katach ludności cywilnej Warszawy. M.in. 2 sierpnia 44 roku rozstrzelano 700 Polaków z więzienia mokotowskiego, 5-go sierpnia 1944 roku Niemcy zamordowali mieszkańców Woli. W ciągu zaledwie dwóch dni  zginęły całe wielopokoleniowe rodziny. Do dzisiaj trudno policzyć liczbę ofiar. I nadal  większość nie jest znana z imienia i  nazwiska. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy złożono 12 ton ludzkich prochów.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Zbrodnie nieukarane" w środę, 7. lutego o godz. 18.15 w Trójce.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe