Logo Polskiego Radia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 10.06.2018

"Splecione losy" - reportaż Olgi Mickiewicz

Historia niezwykłej przyjaźni Polaka i Japończyka, w której odbija się jednocześnie historia Polski XX wieku. Przypadkowe spotkanie na statku zaowocowało głęboką relacją i wpłynęło na losy następnych pokoleń.
Przyjaciele przez wiele lat spoczywali na jednym cmentarzu.Przyjaciele przez wiele lat spoczywali na jednym cmentarzu.IAR/ Łukasz Kowalski
Posłuchaj
  • Splecione losy - reportaż Olgi Mickiewicz.mp3

Podpułkownik Stanisław Michowski urodził się w Rosji. W czasie wojny przebywał na Zachodzie, gdzie służył jako lotnik. Po wojnie wrócił do Polski, żeby połączyć się z najbliższymi. Aresztowany, został oskarżony przez komunistyczne władze o szpiegostwo i stracony w 1952 roku. Jego zwłoki zidentyfikowano niedawno, w kwaterze „Na Łączce” na Powązkach. Na tym samym cmentarzu, jak się po latach okazało – niedaleko Stanisława, leży pochowany Ryochu Umeda. To Japończyk, który zaprzyjaźnił się z Michowskim na statku, kiedy obaj podróżowali do Europy. Panowie tak się zaprzyjaźnili, że Umeda przeprowadził się do Warszawy, przyjął chrzest i imię Stanisław. Zgodnie z wolą ojca w Polsce osiadł też jego syn, Yoshiho, który stał się potem działaczem demokratycznym w okresie PRL-u.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz "Splecione losy" dziś w Jedynce, po godzinie 17.

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe