Reportaż

"Koalicja miłości" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 17:00
Miłość do uroków wiejskiego życia zaowocowała tym, że zakochani w sobie Jadwiga Łopata i sir Julian Rose założyli Ekocentrum we wsi Strzyszów. 
Audio
  • Koalicja miłości - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek.mp3

Jest to historia niezwykłego związku angielskiego arystokraty i polskiej chłopki, którzy wspólnie kierują Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi.
„Polska ma unikalną wieś - z bogactwem dzikiej przyrody, pięknych krajobrazów, tradycji kulturalnych oraz wielu pokoleń rolników, którzy kochają swoją pracę. Jest to narodowy skarb. Jednak decyzje podejmowane w ciągu ostatniej dekady drastycznie zdegradowały życie i jakość polskiej wsi.” – czytamy na stronie  ICPPC, czyli Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.
Jadwiga Łopata i sir Julian Rose, połączeni miłością do siebie, uroków wiejskiego życia i zdrowych produktów z tradycyjnych gospodarstw,  w małopolskiej wsi Stryszów założyli Ekocentrum.  Już kilkanaście lat uczą w nim łączenia tradycji z nowoczesnością tak, by ekologiczne technologie wspierały ekologiczny sposób życia. Włączają się też w wiele społecznych akcji, również w Sejmie, których celem jest zachowanie tradycyjnego rolnictwa i przeciwstawienie się niszczącemu go korporacyjnemu agrobiznesowi.
Za swoją działalność w stworzeniu w Polsce agroturystyki i ochronę polskich rodzinnych gospodarstw rolnych,  Jadwiga Łopata została w 2002 r.  w San Francisco uhonorowana prestiżową Nagrodą Goldmanów, zwaną „Ekologicznym Noblem”.

Na audycję "Perły reportażu" w niedzielę (3.02) o godz. 17.10 zaprasza Małgorzata Kownacka.

Jadwiga Łopata i sir Julian Ross; fot z archiwum bohaterów reportażu Jadwiga Łopata i sir Julian Rose; fot z archiwum bohaterów reportażu

Czytaj także

"Historia na wieszakach" - reportaż Eweliny Karpacz - Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 10:26
Małgorzata Michalska-Nakonieczna jest historykiem sztuki. Przez wiele lat pracowała w Muzeum Wsi Lubelskiej i prowadziła tam zajęcia z historii sztuki. To właśnie podczas tych zajęć wpadła na pomysł, żeby spojrzeć na wieszaki, jak na obiekt muzealny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie nie jest do bani" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 21:15
Jak niewidomy mężczyzna, który nie miał pomysłu na życie stał się mistrzem świata? Reportaż o 27-letnim Wojciechu Makowskim - paraolimpijczyku, absolwencie wydziału zarządzania, raperze.
rozwiń zwiń