Reportaż

"Przerwane milczenie"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 09:00
Henryk Troszczyński  urodził się 28 lipca 1923 roku w Warszawie. Jesienią 1942 r. jako młody chłopak z warszawskiej Woli został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później Katynia.
Audio
  • Przerwane milczenie - reportaż Joanny Bogusławskiej
Henryk Troszczyński
Henryk TroszczyńskiFoto: fot. arch. prywatne

Polscy robotnicy przymusowi trafiali do katyńskiego lasu, gdzie budowali baraki, dla żołnierzy wracających z frontu wschodniego. Od okolicznych mieszkańców dowiedzieli się, że w lesie są zakopane zwłoki polskich oficerów. Odszukali te miejsca. Znaleźli płaszcze, guziki z orzełkiem. Henryk z kolegami opowiedzieli o tych miejscach niemieckim żołnierzom. Chcieli, żeby o zbrodni dowiedział się świat. Po wojnie, kiedy wrócił do Polski, opowiedział o tym tylko żonie. Dopiero w 1991 r., gdy premier Tadeusz Mazowiecki zawarł porozumienie z kanclerzem Helmutem Kohlem w sprawie odszkodowań dla polskich robotników przymusowych,  poszedł do fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie i opowiedział tę historię.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Joanny Bogusławskiej pt. "Przerwane milczenie" w Trójce, 8 kwietnia 2019, o godz. 18.45.

Zobacz więcej na temat: reportaż Joanna Bogusławska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tułacze życie"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 15:00
Maria Gordziejko  podczas II wojny światowej wraz z innymi Polakami trafiła do Iranu. Jej wojenna historia zaczęła się w listopadzie 1939 roku, kiedy NKWD wkroczyło do jej domu i zabrało ojca - byłego legionistę.
rozwiń zwiń