Reportaż

"Życie spełnione"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:00
Józef Walaszczyk, urodził się  w  1919 roku. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. W pierwszych latach okupacji poznał Irenę – dziewczynę, która wyjawiła mu swoją żydowską tożsamość podczas kontroli Niemców.
Audio
  • Życie spełnione - reportaż Joanny Bogusławskiej
Józef Walaszczyk
Józef WalaszczykFoto: fot. arch. prywatne

Od tej pory Józef Walaszczyk opiekuje się Ireną, początkowo przechowując ją w swojej kawalerce przy ulicy Kruczej, wyrabiając aryjskie dokumenty, później kwaterując ją w różnych mieszkaniach w stolicy. Mimo jego starań Irena zostaje aresztowana przez gestapo wraz z grupą 21 osób – podczas spotkania towarzyskiego żydowskiej młodzieży ukrywającej się w okupowanej Warszawie. Józef Walaszczyk doprowadza do zwolnienia zatrzymanych, organizując okup w wysokości jednego kilograma złota. Pomagał też lekarzom z warszawskiego Getta z dużym narażeniem życia. Uratował również 30 Żydów zatrudnionych w jego fabryce. Po wojnie Irena wyszła za mąż za kolegę Józefa. Kiedy już ciężko chorowała, wystąpiła do Instytutu Yad Vashem o przyznanie Józefowi tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zapraszam do wysłuchania reportażu Joanny Bogusławskiej pt. "Życie spełnione" w Jedynce, 7 maja 2019 o godz. 21.10.


Zobacz więcej na temat: reportaż Joanna Bogusławska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Takie były czasy"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:50
Ryszard Witkowski urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka, Felicja, prowadziła tam zakład fotograficzny. Ryszard także fotografował. W czasie Powstania Warszawskiego rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom ze stolicy - Żydom.
rozwiń zwiń