X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

„Szlakiem kawalerii”- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 16:00
700 KILOMETRÓW KAWALERYJSKIEJ HISTORII...
Audio
Kawaleria Ochotnicza ze Szwadronu Toporzysko podjęła trud przejechania całego szlaku bojowego Pułku 3-go Strzelców Konnych.
Kawaleria Ochotnicza ze Szwadronu Toporzysko podjęła trud przejechania całego szlaku bojowego Pułku 3-go Strzelców Konnych.Foto: fot. Śzwadron Toporzysko

Kawaleria Ochotnicza przejedzie konno cały szlak kampanii wrześniowej Pułku 3 Strzelców Konnych, Po drodze będą opowiadać mieszkańcom o dziejach wojennych tego Pułku.
Niecodzienny sposób na uczczenie pamięci Pułku 3. Strzelców Konnych wybrali kawalerzyści-ochotnicy. Konno pokonają cały szlak bojowy Pułku kampanii jesiennej 1939 roku. Po drodze rozbiją kawaleryjskie obozowiska z pokazami i zajęciami edukacyjnymi, a wyprawę zakończy wojskowa defilada z czołgami i przedpremierowy pokaz filmu „Ostatni Bój”.
 
W małopolskim Toporzysku, uroczej miejscowości leżącej kilkanaście kilometrów od Babiej Góry, właśnie trwają ostatnie przygotowania. Stacjonujący tutaj Szwadron Toporzysko wraz z członkami Stowarzyszenia Kawaleria pakują właśnie tablice ze zdjęciami i wojskowymi mapami, a także zabezpieczają przed transportem kawaleryjskie rekwizyty. Kilka kroków dalej w stajni konie w spokoju przeżuwają paszę nim transportem kołowym wraz z kawalerzystami  pojadą do Czerwonego Boru w województwie podlaskim.
To tam zacznie się konna wyprawa śladami Pułku 3. Strzelców Konnych „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019”.

„Właśnie w Czerwonym Borze na bojowy szlak równo 80 lat temu wyruszyli kawalerzyści Pułku. Przez kolejne 33 dni pokonali około 700 kilometrów, po drodze wdając się w liczne walki z niemieckim najeźdźcą. Kawalerzyści dzielnie bronili polskiej ziemi, a coraz mocniej odczuwalne braki w uzbrojeniu starali się nadrobić taktycznym sprytem, poświęceniem i przede wszystkim odwagą” – mówi Dariusz Waligórski, rotmistrz kawalerii ochotniczej -pomysłodawca i koordynator Wrześniowego Szlaku. „Dziś chcemy upamiętnić postawę Pułku i przywrócić im należyte miejsce w historii. Jako tych, którzy walczyli do końca” – dodaje Waligórski. Wyprawa wyruszyła dzisiaj rano z Czerwonego Boru..., , tak jak 80 lat temu 5 września wyruszyli kawalerzyści Pułku 3-go...


Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Szlakiem kawalerii" dziś, we czwartek 5 września o godz. 18.45 w Trójce.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nowe życie twierdzy". Czym przyciąga Srebrna Góra?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 19:05
Pięknie rozwija się najwyższa twierdza górska w Europie, Srebrna Góra, a także okoliczne forty, które przyciągają rzesze turystów. Są też plany budowy kolejki gondolowej na przepiękną Srebrną Górę. W gminie zamieszkali architekci, miłośnicy historii. Ich działania czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym, a plany są wielkie…
rozwiń zwiń