Strona główna > Artykuł

"W kleszczach" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskej

Polskie Radio

 Sowiecka agresja nazywana jest IV rozbiorem Polski...

Pancerne czołgi ZSRR wkraczają na terytorium Polski, 17 września 1939 r. łamiąc pakt o nieagresjifot. PAP/zdj. archiwalne

W kleszczach – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r.
17 września 1939 r. o godz. 3 w nocy (według obowiązującego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego była godzina pierwsza) do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwany został ambasador RP Wacław Grzybowski, któremu Władimir Potiomkin - zastępca Mołotowa - odczytał treść uzgodnionej wcześniej z Berlinem noty.
W tym samym czasie Armia Czerwona rozpoczęła napaść na Polskę. Od godz. 3 do godz. 6 rano jej wojska przekroczyły na całej długości granicę z Polską, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów.
Wkraczająca na ziemie Rzeczypospolitej Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie. Przykładów zbrodni popełnianych na polskich wojskowych, policjantach i cywilach jest wiele, m.in. w Grodnie po zajęciu miasta Sowieci wymordowali ponad 300 jego obrońców, na Polesiu 150 oficerów, a w okolicach Augustowa 30 policjantów. Ucierpieli też cywile. Ich dramatyczne relacje zachowały się w archiwum radia.

Wykorzystano fragment reportażu Krzyszrofa Wyrzykowskiego pt. ?Czas honoru".

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "W kleszczach" we wtorek, 17 września o godz. 21.10 w Jedynce.