Reportaż

"Kobieta z bliznami" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 13:00
Jolanta Golianek w 2009 roku uległa ciężkiemu poparzeniu. Uszkodzone zostało 30% jej ciała.
Audio
Jolanta Golianek
Jolanta GolianekFoto: arch.pryw. Jolanty Golianek

Podczas leczenia i rehabilitacji doświadczyła tego, że w Polsce pomoc dla osób poparzonych (cierpiących, oszpeconych, przechodzących wieloletnią rehabilitację, odczuwających wstyd, który izoluje od społeczeństwa) jest znikoma. Postanowiła przełamać swój lęk i nauczyć się pracować z osobami po takiej traumie. Założyła fundację Poparzeni, w której podopiecznym szuka lekarzy, rehabilitantów, terapii plastycznych, psychologów, a jednocześnie walczy z wykluczeniem społecznym i ekonomicznym osób "z bliznami".

Pani Jolanta od kilku lat jeździ po Polsce i opowiada swoją historię, pokazując, że można się przełamać i mimo choroby oparzeniowej prowadzić normalne życie. 7 grudnia w Gdyni odbyły się w Polsce warsztaty dla osób poparzonych organizowane przez jej fundację, na których mogły się one mogły nauczyć np. specjalistycznego makijażu, odbyła się też terapeutyczna sesja fotograficzna. Dla wielu osób było to pierwsze wyjście z czterech ścian, by porozmawiać z innymi o przeżytej traumie, ale i planach na przyszłość.

Jolanta Golianek jest finalistką tegorocznej nagrody Prezydenta Andrzeja Dudy "Dla dobra wspólnego". W ubiegłym roku odebrała nagrodę w kategorii Społecznik Roku tygodnika Newsweek.

Na reportaż Jakuba Tarki "Kobieta z bliznami" zapraszamy do Trójki - dziś (11.12), godz. 18.45.