Reportaż

„Mój dziadek powstaniec”- reportaż Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 10:30
Jak upamiętniać losy powstańców? Co uznać za wartościowe pamiątki po nich, a co za śmieci?
Audio
  • Mój dziadek powstaniec - reportaż Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego
Teresa i Eugeniusz Tyrajscy, uczestnicy Powstania Warszawskiego
Teresa i Eugeniusz Tyrajscy, uczestnicy Powstania Warszawskiego Foto: archiwum T. E. Tyrajskich

Eugeniusz Tyrajski i jego żona Teresa walczyli w Powstaniu Warszawskim. Oboje już zmarli, a ich wnuczka, pani Marta, stanęła przed dylematem, co zrobić z rodzinnymi pamiątkami. Część wyrzuciła na śmietnik, co wzbudziło falę krytyki.

Pani Ola jest natomiast opiekunką środowisk powstańczych PAST-y. Nie wyrzuciłaby niczego, co przypomina jej warszawską i powstańczą historię rodziny. Przekonuje, że przedmioty są ważne, bo strzegą pamięci o ludziach, nawet jeśli ci przeminą.

Dwie kobiety. Łączy je powstańcza historia rodziny, dzieli pogląd na to, gdzie są granice ochrony pamięci. Jak upamiętniać losy powstańców? Co uznać za wartościowe pamiątki po nich, a co za śmieci? W reportażu podpowiemy, jakie są możliwe rozwiązania i gdzie szukać pomocy w takich sytuacjach.

W reportażu wystąpili: wnuczka Eugeniusza Tyrajskiego, Aleksandra Fafius, dr Felix Ackermann, Tomasz Karasiński i Marek Ładziak (Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”), Jarosław Maliniak (Muzeum Powstania Warszawskiego).

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego „Mój dziadek powstaniec” na antenie radiowej Jedynki w piątek 13-go marca ok. godz. 23.10.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak