Reportaż

"Zakątek weteranów" - Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:00
Każda z osób, które tu pomagają, czy to wolontariusze, czy my, nie robią tego za karę ani z przymusu. Przychodzą tutaj, bo chcą. Widzą, że to jest fajne działanie, które pomaga zwierzakom. 
Audio
  • Zakątek weteranów - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Zakątek weteranów - Gierłatowo
Zakątek weteranów - GierłatowoFoto: Fot .Arch. Grażyna wielowieyska

Tropią przestępców i zaginione osoby. Po zapachu są w stanie zlokalizować narkotyki i podłożoną bombę. Psi funkcjonariusze, dbają codziennie o nasze bezpieczeństwo.
Psa czy konia kupuje się do służby, szkoli się go, pracuje z nim, a co potem? W pewnym momencie – czy z powodu wieku, czy stanu zdrowia – zwierzę przechodzi na zasłużoną emeryturę. Bywa tak, że np. emerytowany policyjny pies zostaje pod dalszą opieką swojego dotychczasowego właściciela, lecz nie zawsze jest to możliwe, a adopcja zwierzęcia przez cywila nie jest prostym zadaniem (potrzebny jest ktoś kto zna specyfikę zwierzęcia i rozumie jego zachowania).
To wszystko nie dawało spokoju grupie policjantów z województwa wielkopolskiego. Postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć miejsce, w którym dożywotnia opieka nad były policyjnymi psami i końmi będzie formą podziękowania za służbę. Tak powstał „Zakątek weteranów”, w którym zwierzęta mogą spokojnie odpoczywać, mając zapewnioną opiekę weterynaryjną. Założycielom pomaga wiele osób - np. właścicielki pobliskiego hotelu dla zwierząt, uczniowie poznańskiej szkoły budowlanej, wolontariusze.

"Zakątek weteranów"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej, wtorek, 27 października, dziesięć minut po godz. 1.00, Program I

Zobacz więcej na temat: Grażyna Wielowieyska reportaż

Czytaj także

"Praga gada"- Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:59
Myli się ten, kto sądzi, że seniorzy nie mają do zaproponowania młodym nic ciekawego. Problemem jest to, że młodzi ludzie nie są tego świadomi – mało jest przestrzeni, w której oba pokolenia mogłyby się spotkać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie wykute w kamieniu" - Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 11:00
"Jak dochodzę do grobu rodziców, to zawsze kładę ręke na kamieniu i jakiś czas ją trzymam i myślę o nich".
rozwiń zwiń