Reportaż

"Mozaika marzeń" – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:11
Aleksandra Zawistowska to laureatka plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2020", uzdolniona architektka i designerka tworząca wyjątkowe mozaiki.
Audio
Twórczyni Aleksandra Zawistowska podczas pracy przy mozaice.
Twórczyni Aleksandra Zawistowska podczas pracy przy mozaice. Foto: archiwum prywatne A. Zawistowskiej

Jako dziecko marzyła o podróżach w kosmos. Chciała być piosenkarką, snowboardzistką lub zajmować się projektowaniem ubrań. Ostatecznie ukończyła architekturę i została designerką. Kilka lat temu odwiedziła warszawski skatepark Szaber Bowl, gdzie rozpoczęła pracę nad mozaikami... Aby je wykonać, musiała udać się do zakładów kamieniarskich, gdzie prosiła o... darmowe ścinki płytek.

– Kiedy artysta wykorzystuje w swoich pracach surowce i materiały, to nie jest to etyczne na płaszczyźnie ekologicznej. Co innego, jeśli tworzy z materiałów, które już są gotowe... – mówi Aleksandra Zawistowska. Marzy o tym, by w przyszłości wszystkie realizowane przez nią projekty były zgodne z jej wartościami. – To bardzo trudne, ale wierzę, że jest to, kosztem wielu wyrzeczeń, możliwe – podkreśla.

W reportażu wystąpili również: Małgorzata Figat – przyjaciółka Oli, Grzegorz Gądek – Fundacja Skwer Sportów Miejskich.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego "Mozaika marzeń" na antenie radiowej Czwórki 11 listopada o godz. 21.15.