Reportaż

„Z mikrofonem w Białym Domu” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 12:40
Doskonale znają języki obce, są odporni na stres i mają wielką ciekawość świata. Zagraniczni korespondenci polskich mediów odsłaniają kulisy swojej pracy. Opowiadają o wyzwaniach, z którymi mierzą się każdego dnia. 
Audio
  • Z mikrofonem w Białym Domu - reportaż Antoniego Rokickiego
Marek Wałkuski to laureat Złotego Mikrofonu Polskiego Radia.
Marek Wałkuski to laureat Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. Foto: mat. prywatne

Redaktor Marek Wałkuski od 18 lat jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jako jeden z nielicznych dziennikarzy posiada prestiżową akredytację Hard Pass, która umożliwia mu nieograniczony wstęp do Białego Domu. Zapytany, czym dla niego jest praca korespondenta, odpowiada: – To niesamowita i wielka życiowa przygoda. Warto tą drogą podążać, bo nagroda jest ogromna...

Z tym, że praca dziennikarza w Stanach Zjednoczonych jest przygodą, zgadza się Małgorzata Kałuża. Dziennikarka po przyjeździe do Ameryki rozpoczęła pracę w Radiu Wolna Europa i Głosie Ameryki. W 1992 roku została korespondentką Polskiego Radia w Nowym Jorku. Zapytana o doświadczenia z tamtych lat, szczególnie ciepło wspomina pracę z ówczesnym dyrektorem Programu Trzeciego – Grzegorzem Miecugowem, a także współpracę z redakcją dla dzieci i młodzieży czy Rozgłośnią Harcerską. Dziś, po wielu latach w zawodzie, mówi, że praca korespondenta ma w sobie afrodyzjak – wstając rano, nigdy nie wiadomo, co wydarzy się za godzinę.

Zuzanna Falzmann, korespondentka polskich mediów w Stanach Zjednoczonych, spędziła za oceanem 11 lat. Pracowała m.in. dla Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat. Kilkukrotnie rozmawiała z prezydentem Donaldem Trumpem, jednak nigdy nie był to długi wywiad. – Amerykańscy dziennikarze, zwłaszcza ci znani i uznani, mają o wiele łatwiejszą pracę, łatwiej im dotrzeć do prezydenta czy kandydata na prezydenta – zauważa.

Wojciech Cegielski jest dziennikarzem Informacyjnej Agencji Radiowej. Jest specjalistą od konfliktów zbrojnych i polityki międzynarodowej, w szczególności Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i NATO. Wielokrotnie relacjonował najważniejsze na świecie wybory prezydenckie. W tym roku odwiedził trzy stany: Arizonę, Karolinę Północną oraz Teksas. Z uśmiechem wspomina czasy, kiedy zdarzało mu się nosić przy sobie dwa zegarki – tylko po to, by nie pomylić godziny, w której zaplanowano relację na żywo dla słuchaczy Polskiego Radia.

Jak wygląda praca korespondentów w Ameryce w dobie wyborów prezydenckich?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego „Z mikrofonem w Białym Domu” na antenie radiowej Trójki we wtorek 24 listopada o godz. 14.10.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak