Reportaż

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:13
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
Audio
Tabliczka adresowa z filmowym adresem na budynku przy ul. Grzegorzewskiej 3
Tabliczka adresowa z "filmowym" adresem na budynku przy ul. Grzegorzewskiej 3Foto: Lukasz2 / Wikimedia Commons / BY-SA 3.0

Z powstaniem serialu wiąże się wiele anegdot. Zaczęło się jeszcze na etapie kompletowania zespołu: Stanisław Bareja nie był "reżyserem pierwszego wyboru", jak to się dzisiaj mówi. A ten, którego wybrano, miał bardzo dużo zalet i tylko jedną wadę: absolutny brak poczucia humoru.   "Ojcem chrzestnym tego serialu był znany pisarz i poeta Marian Pilot, który został wtedy szefem redakcji filmowej w telewizji. I on wymyślił nie tyle serial "Alternatywy 4", tylko wymyślił, żeby dać nam zarobić. I zaproponował "Chłopaki, napiszcie coś, to ja wam zapłacę" – wspominali po latach scenarzyści Maciej Rybiński i Janusz Płoński. – W końcu telewizja zaproponowała Staszka Bareję. Kiedy żeśmy się spotkali, to w pięć minut wiedzieliśmy, że to jest trafny wybór – dodali.

Reportaż "Kto na to pozwolił?"
Autorka: 
Magda Skawińska 
Data emisji: 
30.11.2020
Godzina emisji: 
14.15 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak