Reportaż

"Doktorant" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:00
Wyjść, że swojego mieszkania i nie móc do niego wrócić. To jest szok, poczucie deprywacji, psychicznej, społecznej, odrzucenia.
Paweł Ilecki
Paweł IleckiFoto: Fot. Arch. Paweł Ilecki

Jego historia, to gotowy scenariusz na film o dziwnych meandrach ludzkiego losu, o upadkach ale też sile człowieka do odbicia się od dna.

Paweł Ilecki urodził się w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Na UW ukończył antropologie kultury. Ożenił się i jako główny etnograf pracował 12 lat w Cepelii, na stanowisku głównego specjalisty. Z czasem, został tam rzecznikiem prasowym. Po upadku Cepelii, został kustoszem w Muzeum Narodowym i pracował w Łazienkach Królewskich. W tym czasie żona postanowiła ułożyć sobie życie z kimś innym i rozwiedli się. Również wtedy zmarła jego matka. Został sam, zaczął pić i powoli staczać się. Po eksmisji zaczęło się życie na ulicy. Parę razy podejmował próby wyjścia z nałogu i bezdomności ale nie na dłużej. W końcu miał już dość swojego życia i próbował popełnić samobójstwo. W szpitalu psychiatrycznym do którego trafił, zdiagnozowano u niego chorobę Aspergera.

Obecnie, od kilku lat nie pije, mieszka w Domu Pomocy Społecznej i ma otwarty przewód doktorski w Instytucie Polityki Społecznej UW. Jako „specjalista” od bezdomności  zajmuje się badaniami nad  sytuacją bezdomnych.

"Doktorant"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej, wtorek, 23 marca, godzina 23.05, Program I