Strona główna > Artykuł

"Petersburg namalowany polską ręką" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Sankt Petersburg przez 200 lat był stolicą Imperium Rosyjskiego. Miasto zbudowane przez cara Piotra Wielkiego miało być symbolem potęgi państwa rosyjskiego i pomostem między kulturami Wschodu i Zachodu. W mieście nad Newą, często nie z własnej woli mieszkało wielu znamienitych Polaków. 

Sankt Petersburg, zdj. ilustracyjne fot. Shutterstock/FOTOGRIN

"Petersburg namalowany polską ręką" - reportaż Macieja Jastrzębskiego (cz. 1)

"Petersburg namalowany polską ręką" - reportaż Macieja Jastrzębskiego (cz. 2)

Polskie ślady odnajdziemy w każdym zakątku Petersburga, także na Wyspie Krestowskiej, gdzie zlokalizowane jest boisko piłkarskie, na którym rozgrywane są spotkania Euro2020. Zapewne niewielu sympatyków futbolu wie, że właśnie tu ponad 100 lat temu Polacy mieszkający w carskim Petersburgu grali w piłkę nożną i mieli własny klub – Sokół.

Tego wszystkiego nasz korespondent Maciej Jastrzębski dowiedział się spacerując po Sankt Petersburgu w towarzystwie polonijnego dziennikarza Michała Fatiejewa. Z autorem reportażu usiądziemy na ławeczce w kościele Świętego Stanisława Biskupa, na której siadał Adam Mickiewicz, posłuchamy opowieści o Polce, która stała się królową najpierw petersburskiej, a później radzieckiej estrady i wspomnimy polskiego kompozytora, który powinien, a jednak nigdy nie był w Sankt Petersburgu.

***

Reportaż "Petersburg namalowany polską ręką" autorstwa Macieja Jastrzębskiego został wyemitowany w środę (23.06) na antenie Programu 3 Polskiego Radia w dwóch częściach: o godz. 14.45 oraz o godz. 15.20.