Reportaż

"Biała fregata" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 06:50
"Dar Pomorza" nazywany "Białą Fregatą" od lat zachwyca wszystkich, którzy spacerują po Skwerze Kościuszki w Gdyni. Żaglowiec od 1929 roku związany jest z Gdynią. Został zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. Po wodowaniu 18 września 1909 r. otrzymał nazwę "Prinzess Eitel Friedrich" i rozpoczął służbę wychodząc w dziewiczy rejs do Christiansand i Antwerpii. 
Audio
  • "Biała fregata" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Dar Pomorza
"Dar Pomorza"Foto: shutterstock/Jarek Fethke

Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire. W roku 1926 otrzymał on nową nazwę "Colbert" i miał zastąpić francuski żaglowiec szkolny "Richelieu". 

Plan ten nie doczekał się realizacji. W rok później fregata przeszła na własność barona de Foreste, który zamierzał przekształcić ją w jacht oceaniczny, ale i ten pomysł nie został urzeczywistniony.

W roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić wysłużony już bark szkolny "Lwów". Fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę "Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W czerwcu 1930 r. po raz pierwszy stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę. Studenci Wyższej Szkoły Morskiej wspominają czas, kiedy pływali na "Darze Pomorza". To była okazja, żeby znów wejść na pokład żaglowca...

***

Reportaż "Biała fregata" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany czwartek (15.07) o godz. 21.10 na antenie radiowej Czwórki.