Reportaż

"Prymas z bliska" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:07
Prorok, przywódca, mąż stanu – tak o kardynale Stefanie Wyszyńskim mówią wierni. Za kilka dni w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia... Jakie nadzieje z nią wiążemy...?
Audio
  • "Prymas z bliska" - reportaż Antoniego Rokickiego
Cardinal Stefan Wyszyński, pictured in 1966
Cardinal Stefan Wyszyński, pictured in 1966Foto: Photo: nac.gov.pl

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się już za trzy dni. Duchowny zapisał się w sercach wielu osób. Jedną z nich jest ks. infułat Stanisław Kur – doktor habilitowany nauk teologicznych, biblista. Ksiądz Kur jest najstarszym kapłanem archidiecezji warszawskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 1953 roku w odbudowanej po wojnie archikatedrze warszawskiej, miesiąc przed aresztowaniem prymasa. – Był on wielkim wodzem, przywódcą – opowiada bohater reportażu. – Człowiek pamięta go z wielkich kazań. W kontaktach osobistych był bardzo serdeczny, bezpośredni. Był też wymagający – wspomina ks. Kur. 

W reportażu wystąpi również dr Justyna Majewska – zastępca kierownika Działu Wydawniczo-Naukowego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

***

Reportaż autorstwa Antoniego Rokickiego pt. "Prymas z bliska" został wyemitowany w czwartek (9.09) o godz. 18.45 na antenie Programu 3. 

Czytaj także

Bez Grudnia '70 nie byłoby Sierpnia '80. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 18:39
– Byłem naocznym świadkiem tych wydarzeń, to na mnie wywarło ogromne wrażenie – przyznaje Andrzej But, działacz Wolnych Związków Zawodowych, które przygotowały strajki sierpniowe. – Nigdy sobie nie wyobrażałem, że partia, która ma w nazwie robotnicza, będzie strzelać do robotników, ale tak się stało – przyznaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż o człowieku, który uratował polskie złoto [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 19:00
Ignacy Matuszewski to jeden z najwybitniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych polskich polityków XX wieku. Ten pułkownik Wojska Polskiego, dyplomata, minister, niezwykle utalentowany publicysta i polemista odegrał ważną rolę w walce o niepodległość i należał do bliskich współpracowników Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż: Jan Borkowski – szkic do portretu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:15
W poniedziałek, 6 września, odbył się pogrzeb Jana Borkowskiego. Był związany z Polskim Radiem przez ponad pół wieku. Jak powiedział Paweł Sztompke: to człowiek instytucja. Współtworzył wraz z Agnieszką Osiecką Radiowe Studio Piosenki, odkrył wiele talentów muzycznych, prowadził w Trójce audycję "Trzy kwadranse jazzu", współtworzył klub Hybrydy i festiwal Jazz Jamboree, dziesięć razy zdobył Złotą Płytę i doprowadził do powstania Studia im. Agnieszki Osieckiej. Jedna osoba zrobiła tak wiele. Jak to możliwe?
rozwiń zwiń