Reportaż

"Życie jak film" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 07:20
Zamość na parę dni zamienił się w stolicę teatru Radia i telewizji. Można było spotkać wielu aktorów, reżyserów. A wszystko w ramach kończącego się dziś Festiwalu Dwa Teatry. A my zapraszamy państwa na spotkanie z Alina Janowską. Talent odziedziczyłam po rodzicach, na głębię ukierunkowała mnie okupacja - tak swoje zawodowe życie podsumowywała wybitna aktorka Alina Janowska. 
Audio
Alina Janowska
Alina JanowskaFoto: ze zbiorów NAC

Pochodziła z rodziny o tradycjach muzycznych. Od wczesnego dzieciństwa kochała taniec; jego nauki nie zaniechała nawet podczas 7-miesięcznego pobytu na Pawiaku. Po wojnie, wypatrzona w łódzkim teatrze Syrena przez asystenta Leonarda Buczkowskiego, znalazła się na planie "Zakazanych piosenek". Tak zaczęła się kariera jednej z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorek teatralnych, filmowych i estradowych. Największą popularność przyniosły jej seriale: Wojna domowa, Czterdziestolatek, Podróż za jeden uśmiech, Stawka większa niż życie, w końcu Złotopolscy. Jej życie to gotowy materiał na film. Jak wyglądało dzieciństwo Aliny, jaka była prywatnie, jak zapamiętali ją najbliżsi, przyjaciele i koledzy?

W reportażu usłyszą Państwo: męża i syna Aliny Janowskiej - Wojciecha i Michała Zabłockich, aktorów - Maję Komorowską i Wojciecha Wilińskiego, reżysera Jerzego Gruzę i Prezesa Zarządu Środowiska Batalionu AK Kiliński - Janusza Jakubowskiego.

***

Reportaż "Życie jak film" został wyemitowany we wtorek (21.09) na antenie Programu 1 w ramach pasma "Noc z Reportażem".