Reportaż

"Przeżyłem dzięki muzyce"- reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 06:40
Saul Dreier ma 96 lat. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji stracił całą rodzinę. Został jako nastoletni chłopiec sam na świecie. Przeżył trzy obozy koncentracyjne. W Mauthausen wraz z innymi więźniami stworzył męski chór. Wybijał rytm dwiema łyżkami i jak twierdzi z perspektywy czasu, przeżył Holocaust właśnie dzięki muzyce.
Audio
  • "Przeżyłem dzięki muzyce" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Saul Dreier
Saul DreierFoto: .Justyna Kołaczek

nac stefan wyszyński free 1200.jpg
"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Po wojnie Saul Dreier zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Będąc już na emeryturze poznał Ruby'ego Sosnowicza, który także przeżył obóz zagłady. Założyli kilka lat temu klezmerski zespół Holocaust Survivors Band - Zespół Ocalałych z Holocaustu. Po raz pierwszy w Polsce zagrali w 2016 roku na pl. Grzybowskim z Muńkiem Staszczykiem. Teraz Saul Dreier jeździ po świecie, aby opowiedzieć o swoim życiu i mówić młodemu pokoleniu, jak ważne jest szerzenie pokoju i jedności na świecie.

***

Reportaż "Przeżyłem dzięki muzyce" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (5.10) o godz. 23.10 na antenie Programu 1. 

Czytaj także

"Ciągle płyną". Reportaż o katastrofie "Athenian Venture" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 07:20
- Wyobrażałam sobie płynący i dymiący statek. Rodziców siedzących gdzieś na dnie ładowni, lodówki... i czekających na pomoc. Razem obok siebie siedzieli... tak sobie to wyobrażałam i wierzyłam, że ta pomoc nadejdzie - mówi bohaterka reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 10:15
Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lema Lwów" - dokument Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 17:10
Stanisław Lem wielokrotnie powtarzał, że Lwów jest częścią jego, a on jest częścią Lwowa. I tak pozostanie na zawsze. Pisarz mieszkał w nim do 26. roku życia. Wywiady dla niemieckiej telewizji czy prasy zaczynał słowami "jestem wypędzony". Posłuchaj dokumentalnej wędrówki po Lwowie Stanisława Lema! 
rozwiń zwiń