Reportaż

"Cichy Memoriał - Grybowska Saga" - reportaż Moniki Chrobak

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 06:40
W ramach projektu "Cichy Memoriał" zaplanowano dziesięć murali na budynkach i drewnianych stodołach, które upamiętniają różnorodność narodową, wyznaniową i kulturową tego regionu: Polaków, Łemków i Żydów.
Audio
  • "Cichy Memoriał - Grybowska Saga" - reportaż Moniki Chrobak
Stary drewniany kościół w Krużlowej Wyżnej, gmina Grybów
Stary drewniany kościół w Krużlowej Wyżnej, gmina GrybówFoto: shutterstock.com/Photelling Images

Do tej pory uwieczniono w regionie między innymi postać lokalnego doktora Jana Dębowskiego, zabitego w Katyniu, Łemka Michała Romaniaka z rodzicami Wasylem i Anastazją, którzy zostali wygnani z Florynki podczas akcji wysiedleńczej "Wisła", czy żydowskie dzieci, których życie przerwał Holocaust. Koordynuje to stowarzyszenie "Saga Grybów" działające od ponad 10 lat na rzecz historii i dziedzictwa regionu, które skupia się na odkrywaniu, utrwalaniu i przekazywaniu nieznanych i zapomnianych wątków z przeszłości.

Malowanie murali w Grybowie to z kolei część ogólnopolskiego projektu  artysty street artu Arkadiusza Andrejkowa, który tworzy w całym kraju murale – a właściwie drewnale, czyli wielkoformatowe malunki na drewnianych domach, stodołach, szopach, drewutniach – inspirowane starymi fotografiami mieszkańców wsi, często już nieżyjących. Malunki mają zachować pamięć o nich i o lokalnej historii. Dotąd powstało ponad 110 drewnali, między innymi w Wielkopolsce i Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu.

***

Reportaż "Cichy Memoriał – Grybowska Saga" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w środę (6.10) o godz. 18.45 na antenie Programu 3. 

Zobacz więcej na temat: Suwalszczyzna

Czytaj także

Odzyskany dom. Repatrianci o powrocie do Polski [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 18:40
We wrześniu mija rok, od kiedy rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Starym Sączu. – Na początku było trochę trudno. Z czasem przyzwyczaili się i zaczęli rozmawiać po trochu – opowiadają bohaterowie reportażu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:00
Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia ppłk. Wacława Lipińskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:15
125 lat temu, 28 września 1896 r., urodził się ppłk. Wacław Lipiński. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w specjalnych komunikatach dodawał otuchy broniącej się stolicy. Walczył z carską Rosją w Legionach, z Rosją sowiecką w wojnie polsko-bolszewickiej, potem z Niemcami w 1939 roku, a zabili go Polacy w więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 roku.
rozwiń zwiń