Reportaż

"Moi przyjaciele Powstańcy" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 22:07
Adam Dymiński ma 16 lat i jest uczniem Technikum Ogrodniczego w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie. Trzy lata temu razem ze znajomymi z klasy wybrał się do Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Szybko przekonał się, że to miejsce, w którym historia spotyka się ze współczesnością.
Audio
  • "Moi przyjaciele Powstańcy" - reportaż Antoniego Rokickiego
Wolontariusz Adam Dymiński
Wolontariusz Adam DymińskiFoto: Antoni Rokicki

Został wolontariuszem Domu i tak zaczęła się jego przyjaźń z Powstańcami, trwająca już kilka lat. Adam gra z nimi w szachy, warcaby; pomaga w robieniu zakupów, a w czasie pandemii koronawirusa rozwozi do domów obiady. – Większość moich znajomych niewiele wie o Powstaniu. Niektórzy nie wiedzą nawet kiedy ono wybuchło – przyznaje chłopak. Bohater reportażu opowiada o swojej znajomości z Henrykiem Jerzym Chmielewskim – pseudonim Papcio Chmiel, a także o tym, dlaczego... niektórzy młodzi ludzie wstydzą się podejść do Powstańców i porozmawiać z Nimi o historii. 

W reportażu wystąpili m.in.: Zbigniew Daab – pseudonim Kapiszon, Michał Palarczyk – wolontariusz Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. 

***

Reportaż pt. "Moi przyjaciele Powstańcy" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w poniedziałek (25.10) o godz. 21.15 w Czwórce. 

Czytaj także

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:00
Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dom na Nowolipiu" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:00
Do 2 października trwała niezłomna walka Powstańców Warszawskich. Na Nowolipiu mieści się Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Jak wygląda praca wolontariuszy tego domu? Co młodemu pokoleniu chcą przekazać Powstańcy w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego…?
rozwiń zwiń