X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

"Szata dla Ojca Świętego"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2006 17:45
Karol Wojtyła w czasie okupacji pracując w kamieniołomach poznał młodego krawca. Opisywana w książkach biograficznych przyjaźń przyszłego Papieża z krawcem zainspirowała środowisko krawców warszawskich do poszukiwania sposobu okazania Ojcu Świętemu wyrazów pamięci i miłości. A co może zrobić krawiec, aby okazać swe uwielbienie? - Uszyć szatę!
Audio
Karol Wojtyła w czasie okupacji pracując w kamieniołomach poznał młodego krawca. Zaprzyjaźnił się z nim, zwłaszcza, że jak się okazało - mieli wspólne zainteresowania. Ów krawiec był zafascynowany postacią Świętego Jana od Krzyża i dużo i z przejęciem o nim opowiadał. Prawdopodobnie ta fascynacja młodzieńcza spowodowała, iż Karol Wojtyła pisał potem pracę doktorską na ten właśnie temat. Opisywana w książkach biograficznych przyjaźń przyszłego Papieża z krawcem zainspirowała środowisko krawców warszawskich do poszukiwania sposobu okazania Ojcu Świętemu wyrazów pamięci i miłości. A co może zrobić krawiec, aby okazać swe uwielbienie? - Uszyć szatę! Ale ten pomysł, podjęty w 1983 roku przed wizytą papieską wydawał się niewykonalny. W sklepach straszyły puste półki, o zakupie odpowiedniego materiały nie można było marzyć. Aliści okazało się, że jeden z mistrzów krawieckich ma w swoich zapasach niezwykłą tkaninę, która jakby stworzona była na papieską sutannę. Pozostała kwestia wzięcia miary, - co jak wiadomo nie było możliwe. Usiadło zatem trzech mistrzów krawieckich i każdy z osobna na podstawie zdjęć, wyliczeń i tajnych informacji przygotował projekt sutanny. Kiedy się spotkali aby porównać wyniki, okazało się, że różnice są minimalne. Tak więc powstała wspaniała szata której wręczenie miało nastąpić w katedrze Świętego Jana w Warszawie w czasie uroczystej audiencji - gdy tymczasem okazało się, że kolejka darów jest za długa, a warszawskie rzemiosło przekazuje Ojcu Świętemu wykonane ze srebra szachy przedstawiające wiktorię wiedeńską! - Co robić?! Jak poradzili sobie w tej sytuacji warszawscy krawcy opowiedzą osobiście w audycji.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak