X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

Studio Reportazu i Dokumentu prezentuje - Anna Lisiecka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 23:05
Jeden z czterech transatlantyków przedwojennej Polski MS Pilsudski to statek legenda. Zapomniana, bo w PRL nie wypadalo przypominac statku, który nazwany byl na czesc Marszalka. Dziób statku ozdobiony byl ryngrafem I Brygady. Przed wojna byl duma naszej floty handlowej.
Audio
Jeden z czterech transatlantyków przedwojennej Polski MS Pilsudski to statek legenda. Zapomniana, bo w PRL nie wypadalo przypominac statku, który nazwany byl na czesc Marszalka. Dziób statku ozdobiony byl ryngrafem I Brygady. Przed wojna byl duma naszej floty handlowej. Wszedzie, gdzie sie pojawial wzbudzal emocje i sensacje - ogromny, piekny, po prostu transatlantyk. Nazywano go "Polskim Titanickiem" i tak jak Titanic skonczyl na dnie. Do dzisiaj okolicznosci zatoniecia Pilsudskiego nie sa do konca znane. Na poczatku wojny, tak jak wszystkie inne posiadane przez nas transatlantyki, trafil do Wielkiej Brytanii, gdzie zostal przerobiony na statek wojskowy. W pierwszy militarny rejs wyruszyl do Nowej Zelandii i juz pierwszej nocy zatonal. Przyczyna moglo byc wplyniecie na miny lub storpedowanie przez niemieckiego niszczyciela. Ewakuacja przebiegla niezwykle sprawnie. Kapitan Mamert Stankiewicz skutecznie opanowal panike wsród zalogi. Kiedy znalazl na pokladzie dwóch majtków, którzy bali sie zeskoczyc z tonacego statku do tratwy, skoczyl razem z nimi. Chlopcy uratowali sie, kapitan Mamert Stankiewicz zmarl z wychlodzenia i. Pilsudski tonal piec godzin. Jednak dzieki temu, ze ewakuacje przeprowadzono zaledwie w kilkanascie minut zaloga zostala uratowana. MS Pilsudski poszedl na dno, ale do dzisiaj pobudza wyobraznie tych, którzy slyszeli o tym pieknym statku. Jego wrak i pamiatki po nim splotly losy róznych ludzi, z róznych generacji: smiertelnie chorego kolekcjonera i polskiego konsula w Wielkiej Brytanii Mike Oborskiego, wodniaka Jana Ruszkowskiego i ekipe mlodych, polskich nurków mieszkajacych w Londynie. Wrak Pilsudskiego spoczywa w Morzu Pólnocnym i dzisiaj zamiast pasazerów ma na swoim pokladzie malownicze ukwialy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak