X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

„Ludziom i zwierzętom” – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 15:28
Wtorek, 10 maja, godzina 20.10, Program 1.
MELCHIORY 2010 – nagroda w kategorii Premiera Roku (Srebrny Melchior).
Audio

Podczas II wojny światowej ucierpieli nie tylko ludzie. Podczas bombardowania we wrześniu 1939 r. w warszawskim zoo zginęły zwierzęta, podobny los spotkał zwierzęta w berlińskim zoo podczas nalotów alianckich.

Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina w pustych klatkach i w swojej willi na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali Żydów i żołnierzy podziemia. W tym czasie ich znajomy z przedwojennych czasów Lutz Heck, dyrektor berlińskiego zoo wywoził zwierzęta z terenów okupowanych na teren Rzeszy. A pod życzliwą kuratelą swojego przyjaciela Goeringa pracował nad odtworzeniem wymarłego tura. Tur, podobnie jak swastyka miał się stać ikoną nazizmu. Po wojnie Heck był poszukiwany przez Rosjan jako zbrodniarz wojenny. Jan Żabiński, autor popularnych pogadanek o zwierzętach w Polskim Radiu został w 1952 roku zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora zoo. Jako były akowiec nie pasował do komunistycznych czasów. Były nazista Lutz Heck doczekał się popiersia w alei dyrektorów berlińskiego zoo. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli wojnę.

W audycji wykorzystano fragmenty książki Antoniny Żabińskiej "Ludzie i zwierzęta" oraz Lutza Hecka "Zwierzęta moja przygoda", a także archiwa SFB i Polskiego Radia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Melchiory 2010: nagrody rozdane

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 13:18
9 kwietnia 2011. podczas siódmej Gali Polskich Reportażystów „MELCHIORY 2010” tytuł Radiowego Reportażysty Roku otrzymał Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok.
rozwiń zwiń