Reportaż

"Podwójna tożsamość" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 10:16
Poniedziałek, 16 stycznia, godzina 19.10, Program 1. Alex Dancyg wyjechał z Polski do Izraela jako kilkuletni chłopiec. Od tamtej pory uważa się za człowieka o dwóch tożsamościach - polskiej i żydowskiej.
Audio

Dwie kultury, dwa języki. Wiara w państwo Izrael i ogromny sentyment do Polski. Rolnik z kibucu Nir-Oz a zarazem historyk z Yad Vashem. Człowiek, który na co dzień zmaga się z bagażem historycznych zaszłości polsko-żydowskich. Alex Dancyg, polski Żyd, który mówi o sobie: "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

Historia Alexa Dancyga, Żyda urodzonego w Warszawie, gdzie spędził pierwsze 9 lat życia. W 1957 r. jego rodzice decydują się na emigrację do Izraela. Kilka lat później wyjeżdża do kibucu, gdzie mieszka do dzisiaj.

W 1986r do Polski przyjeżdża jedna z pierwszych grup młodzieży izraelskiej. Alex dostaje propozycję, by pojechał jako tłumacz. Jest to jego pierwsza wizyta w Polsce po 30 latach emigracji. W trakcie tej wizyty odnajduje swoje powołanie. Zostaje przewodnikiem. Rozumie swoją misję jako konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy, którzy ratowali Żydów. Przekonuje przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania.

Obecnie pracuje w Instytucie Yad Vashem, gdzie zajmuje się szkoleniem przewodników, organizowaniem wymiany młodzieży z Polski i Izraela.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zbliżenie dwóch światów" - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 12:40
Wtorek, 25 października, godzina 18.15, Program 3. Na spotkanie z polskimi licealistkami z Grodziska Mazowieckiego przyjechały dziewczęta z religijnej szkoły w Izraelu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem szczęśliwym człowiekiem” - Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 11:04
Poniedziałek, 9 stycznia, godzina 19.10, Program 1. Tuż po wojnie Nimrod Ariav postanowił opuścić Polskę, nigdy tu nie powrócić, i nigdy nie mówić w języku polskim.
rozwiń zwiń