X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

"Cena ekologii" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 10:00
Poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 18.15, Program 3. Od 2004 roku ilość gospodarstw ekologicznych w Polsce wzrosła sześciokrotnie. Czy Polacy coraz chętniej kupują żywność ekologiczną? Kogo stać na bycie "eko"?
Audio

Sklepy z ekologiczną żywnością lub eko bazary są w każdym dużym mieście. Jednak, czy przeciętnego Polaka w ogóle stać na kupowanie produktów ekologicznych? Dlaczego żywność pochodząca z naturalnych upraw jest droższa i czy rolnikom opłaca się promowane od kilku lat przestawianie gospodarstw konwencjonalnych na ekologiczne? 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nurkowanie w śmietnikach" - Wojciech Markiewicz

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2012 10:00
Niedziela, 24 czerwca, Program 1, godzina 18.10. Nurkowanie w śmietnikach niesie w sobie zarówno element przygody jak i ziarno destrukcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pszczółki" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 15:55
Poniedziałek, 2 lipca, godzina 18.15, Program 3. Kiedyś Polska bartnictwem stała. Dzisiaj pszczelarze to w większości pasjonaci. Nie omijają ich jednak nowe wyzwania, ponieważ tak jak na całym świecie, tak i w Polsce masowo giną pszczoły. Problem mają też pszczelarze z miejscowości Pszczółki, w okolicach Gdańska.
rozwiń zwiń