X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Reportaż

„Słowo mistrza o patronie bezcennym”- Czesława Borowik

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 14:54
Poniedziałek, 18 lutego, godzina 21.14, Program 1. Krzysztof Bloch - warszawski mistrz od zegarów antycznych interesuje się legendą Antoniego Norberta Patka - światowej sławy zegarmistrza sprzed ponad 150-u lat.
Audio

W tym celu udaje się do podlubelskich Piask, gdzie Patek spędził dzieciństwo. Odwiedza miejscowe gimnazjum noszące jego imię, zdziwiony, że takowe jest. Opowiada młodzieży o swoim zauroczeniu postacią patrona szkoły, istocie zawodu zegarmistrza i genewskiej manufakturze Patka pokazując zdjęcia unikatowych zegarków Patka, które miał w rękach, opowiada o patriotyzmie wyrytym na tych dziełach sztuki. Patriotyzm polskiego „zegarmistrza świata” (jak go nazywa nasz bohater) to również udział w powstaniu listopadowym za co otrzymał Virtuti Militari, a także wspieranie polskiej emigracji popowstaniowej. Reportaż z jednej strony przypomina postać legendy światowego zegarmistrzostwa polskiego pochodzenia - Antoniego Norberta Patka, z drugiej snuje nić refleksji o przemijaniu zegarów mechanicznych, wraz z którymi odchodzi epoka zegarmistrzów jakich słyszymy w reportażu. Ale…czy nie obroni się to co jest w zegarmistrzostwie dziełem sztuki? 

fot.
fot. Wikipedia

Zegarki Patka nosili: królowa Wiktoria, car Rosji Mikołaj II, Ryszard Wagner, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Zygmunt Krasiński, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Federico Fellini. Noszą Sophia Loren,Walt Disney, Michaił Gorbaczow, Elton John, Karl Rummenigge, Franz Beckenbauer i Claudia Schiffer. Na temat Antoniego Norberta Patka brak informacji na polskim rynku wydawniczym. Zatem reportaż jest jednym z nielicznych źródeł wiedzy na temat tej postaci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Moc starych smaków” – Czesława Borowik (PR Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 13:40
Czwartek, 3 stycznia, Program 1, godz. 21.14. W gminie Biała Podlaska, w miejscowości Perkowice istnieje Pracownia Kulinarna, która przypomina o tradycjach kulinarnych i nie tylko, bo tytułowy smak to również strój odświętny związany z tradycją regionu, ale i dom ze starego drewna.
rozwiń zwiń