Reportaż

„Słowo mistrza o patronie bezcennym”- Czesława Borowik

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 14:54
Poniedziałek, 18 lutego, godzina 21.14, Program 1. Krzysztof Bloch - warszawski mistrz od zegarów antycznych interesuje się legendą Antoniego Norberta Patka - światowej sławy zegarmistrza sprzed ponad 150-u lat.
Audio

W tym celu udaje się do podlubelskich Piask, gdzie Patek spędził dzieciństwo. Odwiedza miejscowe gimnazjum noszące jego imię, zdziwiony, że takowe jest. Opowiada młodzieży o swoim zauroczeniu postacią patrona szkoły, istocie zawodu zegarmistrza i genewskiej manufakturze Patka pokazując zdjęcia unikatowych zegarków Patka, które miał w rękach, opowiada o patriotyzmie wyrytym na tych dziełach sztuki. Patriotyzm polskiego „zegarmistrza świata” (jak go nazywa nasz bohater) to również udział w powstaniu listopadowym za co otrzymał Virtuti Militari, a także wspieranie polskiej emigracji popowstaniowej. Reportaż z jednej strony przypomina postać legendy światowego zegarmistrzostwa polskiego pochodzenia - Antoniego Norberta Patka, z drugiej snuje nić refleksji o przemijaniu zegarów mechanicznych, wraz z którymi odchodzi epoka zegarmistrzów jakich słyszymy w reportażu. Ale…czy nie obroni się to co jest w zegarmistrzostwie dziełem sztuki? 

fot.
fot. Wikipedia

Zegarki Patka nosili: królowa Wiktoria, car Rosji Mikołaj II, Ryszard Wagner, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Zygmunt Krasiński, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Federico Fellini. Noszą Sophia Loren,Walt Disney, Michaił Gorbaczow, Elton John, Karl Rummenigge, Franz Beckenbauer i Claudia Schiffer. Na temat Antoniego Norberta Patka brak informacji na polskim rynku wydawniczym. Zatem reportaż jest jednym z nielicznych źródeł wiedzy na temat tej postaci.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Moc starych smaków” – Czesława Borowik (PR Lublin)

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 13:40
Czwartek, 3 stycznia, Program 1, godz. 21.14. W gminie Biała Podlaska, w miejscowości Perkowice istnieje Pracownia Kulinarna, która przypomina o tradycjach kulinarnych i nie tylko, bo tytułowy smak to również strój odświętny związany z tradycją regionu, ale i dom ze starego drewna.
rozwiń zwiń