Reportaż

„Opowieść prowincjonalna” - Cezary Galek

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 22:35
Niedziela, 17 marca, godzina 21.14, Program 1. Niezwykła historia odnalezienia w Gorzowie rękopisu kompozycji Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Reportaż "Opowieść prowincjonalna" (Reportaż/Jedynka)

Wszystko zaczęło się przed laty. W 1959 roku na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu gdy legendarni już dziś Tadeusz i Irena Byrscy przygotowywali premierę sztuki „Nie igra się z miłością” Alfreda de Musset’a. Muzyka została zamówiona u samego Witolda Lutosławskiego, gdyż twórcy z reguły dbali o jak najwyższy poziom artystyczny swoich scenicznych realizacji. Po latach po śmierci Państwa Byrskich (wielce zasłużonych dla polskich scen teatralnych), do Gorzowa staraniem Janusza Dreczki trafia ich rodzinne archiwum. Nie ma w tym nic dziwnego gdyż miejscowy teatr był jednym z najważniejszych miejsc w ich artystycznym prowincjonalnym życiu. Wśród  wielu dokumentów, zdjęć, listów stanowiących dokumentację kontaktów z wielkimi tamtych czasów ( są tu np. listy Herberta, Gałczyńskiego, Miłosza, czy Camus”a) dyrektor biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej do której trafia zbiór Sławomir Jach odnajduje rzecz jeszcze bardziej niezwykłą. W pożółkłej kopercie przez pół wieku spokojnie czeka na odkrycie rękopis partytury muzyki do wspomnianego spektaklu, który znalazł się tutaj w zupełnie niezwykłych okolicznościach. Wszystkiemu winien przypadek o którym w dołączonym liście Witold Lutosławski napisał do Tadeusza Byrskiego.   W reportażu podążamy śladem historii sprzed lat i po raz pierwszy po 54 latach przywracamy dla zainteresowanych zapomnianą kompozycję Witolda Lutosławskiego w roku obchodzonych hucznie 100 lat które minęły od jego urodzin.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powrót zapomnianej"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 19:30
160 lat temu narodził się pierwszy światowy przebój - miniatura fortepianowa "Modlitwa Dziewicy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesień muzyka" - Katarzyna Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 08:00
Środa, 17 października 2012, godzina 21.14, Program 1. Na początku października w Kątach pod Warszawą otwarto pierwszy w Polsce i drugi w Europie Dom Muzyka Seniora. Dlaczego środowisko muzyczne potrzebowało specjalistycznego domu opieki?
rozwiń zwiń