Reportaż

Gra na wiolonczeli jedną ręką, ale chce osiągnąć więcej

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:33
Poruszająca historia Dominika Połońskiego – utalentowanego wiolonczelisty, laureata wielu muzycznych nagród.
Audio
Dominik Połoński, bohater reportażu Bartosza Panka
Dominik Połoński, bohater reportażu Bartosza PankaFoto: www.dominikpolonski.com

W czwartek, 19 czerwca w Radiowej Jedynce o godz. 21.14 przypomnimy reportaż Bartosza Panka "Chcę więcej"

Bohaterem audycji jest Dominik Połoński, wiolonczelista, pedagog, adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi, artysta, który odbiera świat dźwiękami.

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów (m.in. New Talent, Konkursu im. D. Danczowskiego, Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe, Międzynarodowego Konkursu im. A. Tansmana w Łodzi, Konkursu im. W. Lutosławskiego w Warszawie).

Koncertował w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, prezentując swoją grę w największych salach koncertowych świata.

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. S. Firleja oraz jedną z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej, wizytowanej przez Mścisława Rostropowicza. Występował m.in. z Krystianem Zimermanem, Lorinem Maazelem, dame Evelyn Glennie, Haliną Czerny-Stefańską.

Nagrywał dla Deutsche Grammophon, Sony Classical, Dux (nominacja do Fryderyka), Polskich Nagrań i Polskiego Radia (Fryderyk 2006 za nagranie koncertu wiolonczelowego Roberta Schumanna). Jego nagrania są do dziś wysoko oceniane przez środowisko muzyczne, szczególnie z powodu aksamitnej barwy dźwięku, jaką wydobywa z wiolonczeli.

W 2004 roku zachorował na nowotwór mózgu. Po kilku operacjach i żmudnej rehabilitacji jest dziś jedynym wiolonczelistą, który używa podczas gry tylko prawego ramienia. Lewa część jego ciała nadal jest w dużym stopniu sparaliżowana. Specjalnie dla niego komponuje grupa zaprzyjaźnionych twórców, m.in. Artur Zagajewski, Sławomir Kaczorowski, Olga Hans i Sławomir Zamuszko. Wielki powrót na scenę Dominika Połońskiego miał miejsce w lutym 2009 roku.

Kim dziś jest Dominik Połoński? Jak odnalazł siebie w świecie, w którym niemal każda czynność wymaga użycia obu rąk? Jak zmieniła się jego muzyka i sposób gry?

Praca stypendialna Bartosza Panka - laureata konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory z 2012 roku, przygotowana pod opieką Janusza Deblessema, zrealizowana przez Tomasza Perkowskiego.
Autor za ten reportaż otrzymał nagrodę "Radiowej premiery roku" w konkursie Melchiory 2014

Zobacz więcej na temat: Bartosz Panek MUZYKA reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak