Reportaż

Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 00:52
Jakub Tarka
Jakub TarkaFoto: arch. prywatne

Z Polskim Radiem związany od 1997 roku, czyli od... dziesiątego roku życia. Przez  siedem lat współprowadził, a potem także redagował audycje dla dzieci i młodzieży ("RdC najmłodszym słuchaczom", "Dobranocka", "Pora dla juniora") w regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie - Radiu dla Ciebie (na początku u boku Małgorzaty Kron, później z Marią Żabicką). Do dziś wspomina ten czas jako najpiękniejszą przygodę życia. Przygodę, która po studiach filologicznych poczęła się na nowo w bardzo przyjaznej redakcji, pośród mądrych, wartościowych ludzi - w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Prócz tworzenia reportaży dla wszystkich programów publicznego nadawcy, prowadził w radiowej Jedynce Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" (na zmianę z Olgą Mickiewicz). Obecnie prezentuje najlepsze prace radiowych twórców na antenie Programu 1 i w Polskim Radiu 24.

Jest wielokrotnym finalistą Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory za audycje: "Polcia", "Coś ze mnie, coś z nich", "W słońcu Zbyszka" oraz "Jancio Szperancio".

Za dokument "Wirtuoz" poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu otrzymał w 2019 roku Nagrodę Specjalną Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Część jego prac przedrukowuje ogólnopolski tygodnik Angora.

Okazjonalnie pisze teksty piosenek wykonywanych podczas Gal Reportażystów Polskich "Melchiory" oraz Spotkań z Reportażem Radiowym w warszawskim Klubie Księgarza. Wchodzi w skład zespołu muzycznego Studia Reportażu i Dokumentu - "Studersi"; gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa.  

Czytaj także

"Śladem Tuwima" - Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 09:00
Niedziela, 26 stycznia 2014, godz. 21.14. Program 1. Skończył się właśnie ustanowiony przez Sejm rok wybitnego polskiego poety, pisarza, autora skeczy, tekstów piosenek oraz tłumacza - Juliana Tuwima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polcia" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 11:05
Pola to urocza, radosna, bardzo bystra dziewczynka. Uwielbia chodzić do szkoły, uczy się świetnie. Kocha spacery z tatą i zabawę z rówieśnikami. Jest niezwykle kontaktowa i towarzyska. To radość i szczęście rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś ze mnie, coś z nich" - Jakuba Tarka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 08:45
Bohaterką reportażu jest Krystyna Seemayer, która prowadzi w Karpaczu dom spokojnej starości dla zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie ja, to nie ty" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:13
Choroba Alzheimera jest nazywana epidemią XXI wieku. Liczba zachorowań rośnie, do tego - chorują coraz młodsze osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jańcio Szperańcio" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
Rodzice Jana Zagozdy mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W słońcu Zbyszka" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 08:00
"Czasem ludzie się spotykają i albo zaiskrzy, albo nie. A tu od razu zaiskrzyło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek do wszystkiego" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 20:37
Marek Gaszyński świętuje w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń