Reportaż

Olga Mickiewicz-Adamowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 08:54

Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Z Polskim Radiem związana od 2010 roku. Najpierw - z radiową Czwórką, gdzie przygotowywała materiały reporterskie, prowadziła i wydawała audycje. Od 2014 roku na stałe pracuje w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Jest laureatką kilku nagród dziennikarskich, wśród nich najważniejsze to:

- nagroda główna w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory w 2015 roku za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" - to opowieść o wojennej radiostacji Łódź Podwodna i powojennych losach jej twórców.

- Ake Blomstrom Award w 2016 roku - za kreatywną prezentację dźwiękową

- nagroda im. Adolfa Bocheńskiego, przyznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2017 roku za reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja"

- Srebrny Melchior w 2017 roku za reportaż "Cienkie nitki szczęścia" o Ukrainkach pracujących w Polsce.

- nagrody KRRiT, przyznanej w 2018 roku za reportaż "Splecione losy" o niezwykłej przyjaźni Polaka i Japończyka, w której odbija się jednocześnie historia Polski XX wieku. 

W 2016 roku była też nominowana do nagrody Grand Press (wraz z Beatą Kwiatkowską) za reportaż "Śmieszno i straszno", który opowiada o najbardziej zadłużonej gminie w Polsce.

W 2017 roku jej reportaż, przygotowany pod opieką brytyjskiego dziennikarza Simona Elmesa i opowiadający o Ukrainkach pracujących w Polsce, był prezentowany podczas międzynarodowej konferencji reportażystów radiowych IFC w Sztokholmie. Kilkukrotnie jej prace reprezentowały Polskę w międzynarodowych konkursach dziennikarskich.

W latach 2017-2019 roku była też polskim reprezentantem w Komisji Dokumentalistów Europejskiej Unii Nadawców.