Reportaż

Mirosław Rogalski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:29
Mirosław Rogalski
Mirosław RogalskiFoto: polskieradio.pl

Redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A. od 2 września 2020 roku.

Dziennikarską pracę zaczynał w Radiu PiK w Bydgoszczy, jeszcze jako student radiowęzła studenckiego. Najpierw nagrywał krótkie materiały dźwiękowe do audycji porannych i popołudniowych, a później reportaże o tematyce społecznej. Był uczestnikiem Seminariów Reportażu Radiowego, podczas których pasją do tej formy sztuki radiowej zarażali go wspaniali twórcy, min.: Krystyna Melion, Irena Linkiewicz, Irena Piłatowska, Janina Jankowska, Jan Smyk i Krzysztof Wyrzykowski. Mirosław Rogalski tworzył reportaże do „Programu III” Polskiego Radia, gdzie później pracował jako prowadzący audycje poranne i popołudniowe „Zapraszamy do Trójki”. Po odejściu z Myśliwieckiej podczas pracy w TVN i TVP realizował reportaże telewizyjne o tematyce społeczno-interwencyjnej, współtworzył i prowadził „Uwagę TVN” oraz „Interwencję” w Polsacie.
Zagraniczne podróże Mirosława Rogalskiego były okazją do nagrania wielu dokumentów filmowych m.in.: o ostatniej pielgrzymce Górali do Papieża Jana Pawła II. Spotkanie z Ojcem Świętym zakończone audiencją było też okazją do opowiedzenia losów Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację do Włoch. Z kolei podróże do USA zaowocowały dokumentami o tamtejszej Polonii podczas wyborów prezydenckich w 2004 roku, a wizyty w Chicago i w Nowym Jorku były okazją do spotkań i nagrań z polskimi dziennikarzami prasy, radia i telewizji pracującymi w USA. Nagrywał też reportaże o życiu Polaków w Rosji i w Indiach oraz w Ameryce Południowej.
Mirosław Rogalski jest prowadzącym program reporterski „Alarm” oraz „Magazyn Ekspresu Reporterów” w TVP 1. Przez prawie 5 lat pracował w Akademii Telewizyjnej TVP. Jest członkiem Komisji Karty Ekranowej TVP, jurorem Festiwalu NNW „Gdynia 2020” i Konkursu Twórczości Telewizyjnej PiK 2018.
Spośród otrzymanych nagród najwyżej ceni sobie Główną Nagrodę Prezesa IPN z 2015 roku w Kategorii „Losy”. Dokument opowiada o losach Krystyny Kuty – legendarnej działaczki opozycji, która zarówno przed jak i po 89 roku pracuje jako sprzątaczka. Mirosław Rogalski pochodzi z Torunia, gdzie współtworzył wolne media.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak