Reportaż

Agnieszka Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 08:52
Agnieszka Szwajgier
Agnieszka SzwajgierFoto: Agnieszka Szwajgier

Zakochana w dźwięku i w tym, jak wiele emocji może wywołać odpowiednio nagrana scena, muzyka czy nawet przestrzeń, która nas otacza.
​Z wykształcenia muzyk, psycholog i dokumentalistka. Debiutowała w Polskim Radiu Lublin w 2013 roku, gdzie zajmowała się audycjami kulturalnymi do programów takich jak „Studnia Akademicka” i „Halo Kultura”. Przez rok pracowała w dziale stołecznym i kulturalnym „Gazety Wyborczej”, a później także w Magazynie „Co jest grane”. W tym samym czasie pisała również dla Magazynu Ludzi Sztuki i portalu internetowego Kultura Enter. Była czterokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Lublin na projekty o upowszechnianie kultury i stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Autorka reportaży podróżniczych dla Etravelera, zdobywczyni I nagrody za reportaż (portal podróżniczy peron4); finalistka konkursu „Palma Warszawska. Drzewo poznania obcego i swojego”. Publikowała reportaże w kwartalniku „Non-Fiction”. Jest autorką książki „Co myślą o sobie dziennikarze” – portretu ludzi, którzy zazwyczaj stoją po drugiej stronie mikrofonu lub kamery.

W 2017 roku rozpoczęła pracę w Programie 3 Polskiego Radia. W ramach trójkowej akcji „Jesteśmy Połączeni” przygotowywała relacje z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Norwegii, Estonii i Afryki. Jej wywiady z artystami - np. z Leszkiem Możdżerem, Katarzyną Nosowską, Markiem Dyjakiem czy Krzesimirem Dębskim ukazywały się na antenach Polskiego Radia, a także w „Gazecie Wyborczej”. Od 2019 roku spełniła jedno ze swoich marzeń i dołączyła do zespołu Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Współpracuje także z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zajmuje się oprawą muzyczną słuchowisk.

Finalistka konkursów „Grand Press 2019”, „Człowiek w zagrożeniu”, „Konkurs im. Jacka Stwory”. W 2020 roku zdobyła prestiżową nagrodę dla reportażystów radiowych „Åke Blomström Award”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak