Reportaż

Irena Piłatowska

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 10:33

Redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A. od 1 marca 2004 roku do końca stycznia 2020 roku.

Dziennikarka Polskiego Radia S.A. Reportażem radiowym zajmuje się od 1984 roku.
Jej reportaże emitowane były w wielu rozgłośniach świata. Audycje dokumentalne jej autorstwa znajdują się w zbiorach Instytutu im. Gen. Wł. Sikorskiego w Londynie oraz Biblioteki Narodowej w Lincoln Center na Manhattanie w Nowym Jorku. Za swoją radiową twórczość uhonorowana została wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami w kraju i na świecie (w sumie ponad 50 nagród). Wielokrotnie reprezentowała Polską Radiofonię na festiwalach, konkursach i konferencjach międzynarodowych.

Przyznano jej m.in.: "Złoty Mikrofon" - najwyższe polskie wyróżnienie dla twórców radiowych, Nagrodę Główną SDP - "Wolności Słowa"("za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków"), Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nominację do Grand Press, jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie - "Premios Ondas", wyróżnienie na Prix Italia oraz drugą nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Audialnej pod patronatem EBU (Europejskiej Unii Nadawców). W roku 2007 otrzymała Nagrodę Związku Literatów Polskich im. Witolda Hulewicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu radiowego. W 2009 roku otrzymała brązowy medal Gloria Artis – Nagrodę Ministra Kultury za działania na rzecz kultury polskiej, a w 2010 - Nagrodę Specjalną Prezesa Polskiego Radia SA za wybitne osiągnięcia zawodowe i działania na rzecz promocji reportażu radiowego.


Reportaże jej autorstwa wielokrotnie reprezentowały Polskie Radio na wszystkich międzynarodowych Festiwalach i konferencjach. Miesięcznik "Pani" uznał ją w 1999 roku za jedną ze 100 Polek budzących podziw i uznanie zarówno w kraju jak i zagranicą.


Od 1. 03. 2004. jest redaktorem naczelnym Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A. Od wielu lat prowadzi zajęcia ze sztuki reportażu radiowego w wielu wyższych uczelniach kraju a także szkoli dziennikarzy rozgłośni polonijnych i polskojęzycznych w świecie.
Niestrudzona propagatorka reportażu radiowego i jego twórców: jest m. in. pomysłodawczynią najbardziej prestiżowego polskiego konkursu dla reportażystów – Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów MELCHIORY, przed kilkunastu  laty wymyśliła i prowadzi  do dziś „Spotkania z Reportażem” w warszawskim Klubie Księgarza, trzy sezony latem w parku Rydza Śmigłego w Warszawie prowadziła spotkania pod hasłem „Przygoda z Reportażem”, które także były jej autorskim pomysłem.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak