Strona główna > Artykuł

Katarzyna Błaszczyk nagrodzona przez Tygodnik ANGORA

Polskie Radio

Po raz dziewiąty przyznano Nagrody Tygodnika Angora im. red. Piotra Różyckiego za najlepsze przedruki w roku 2015. Nagradzano najlepsze zdaniem Kapituły teksty prasy regionalnej i lokalnej, przedrukowane w ubiegłym roku na łamach „Angory”.

fot.

Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została nagrodzona w kategorii Reportaż za pisaną wersję audycji „Nie odpuścimy” (Angora 13)

Reportaż opowiada historię Państwa Damiana i Kamili Kunertów, którym podczas porodu zmarł syn. Kunertowie czuli się pokrzywdzeni przez szpital. Postanowili, że nie zostawią tak tej sprawy. Kiedy zaczęli ją nagłaśniać okazało się, że inne rodziny z tego miasta też mają zastrzeżenia do pracy oddziału położniczo-ginekologicznego w Zduńskiej Woli. Co należy zrobić, kiedy czujemy, że lekarz popełnił błąd?

---

W skład Kapituły wchodzą wybitni polscy medioznawcy i teoretycy dziennikarstwa: prof. dr Janusz Adamowski i prof. dr Kazimierz Wolny-Zmorzyński z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr Jerzy Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Redakcję Angory reprezentowali Paweł Woldan, redaktor naczelny oraz Henryk Martenka, sekretarz Kapituły.


W dyskusji członkowie Kapituły podkreślali głęboką celowość monitorowania mediów lokalnych i utrwalania ich osiągnięć. – Pamiętajmy – mówił prof. Janusz Adamowski, dziekan wydziału dziennikarstwa UW – że dziennikarze regionalni i lokalni to szczególna kategoria osób zatrudnionych w polskich środkach przekazu, mający w życiu zawodowym sporo problemów, zwłaszcza w związku z nie najlepszą kondycją tej prasy. Prof. Jerzy Jastrzębski konstatował: - Odnoszę wrażenie, że liczba przedruków pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie, jak w latach ubiegłych, wydają się jednak one ciekawsze i staranniejsze pod względem warsztatowym. Niestety, prawie zupełnie zanikł reportaż śledczy. Śladowo obecny jest reportaż interwencyjny.
Antycypując nadchodzące lata w mediach regionalnych i lokalnych Kapituła zwróciła uwagę na zwiększająca się role mediów pozaprasowych i społecznościowych, a zatem: portali internetowych, telewizji lokalnej, radia (także internetowego). – Gatunki radiowe – mówił prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński – zyskają istotną rolę. Przecież wszystkie teksty Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej laureatki ubiegłorocznej literackiej Nagrody Nobla wskazują, że można oddać głos wyłącznie swoim bohaterom. Autorka przedstawia ich historie, z ich punktu widzenia i ich głosem, unikając przy tym zarzutu, że nadużywa fikcji. Ta lekcja niewątpliwie utrwali się w mediach.