Reportaż

Dziennikarze Studia Reportażu i Dokumentu nagrodzeni w konkursie "Bałtyk 2017"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 12:30
Adam Bogoryja-Zakrzewski zdobył drugą a Urszula Żółtowska-Tomaszewska trzecią nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2017”.

Reportaż „Dziękuję, że jesteś”, który przygotował Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia  to historia wyjątkowej miłości Kariny i Piotra - marynarza, który wyznał miłość na Facebooku zanim zdążyli poznać się osobiście...


Urszula Żółtowska-Tomaszewska - również reportażystka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - decyzją jury została nagrodzona za reportaż „Siostra Anioł”, którego bohaterką jest siostra Piotra, Elżbietanka prowadząca hospicjum w Złotowie, córka rybaka z Helu od dziecka nauczona ciężkiej pracy na kutrze. Postanowiła - jako szesnastoletnia dziewczyna - wstąpić do zakonu, pomagać chorym i najsłabszym. Wychowanie i dom rodzinny dały jej siłę i ukształtowały charakter.


Nagrodę publiczności otrzymała stale współpracująca ze Studiem Reportażu i Dokumentu Beata Kwiatkowska z Programu Internetowego i Cyfrowego DAB+ „Czwórka”. Jej reportaż pt. „Żeglarz” opowiada o kinie „Żeglarz” w Jastarni. Niewielkie kino studyjne swoją opieką otaczają trzy kobiety, przedstawicielki kolejnych pokoleń  rodziny Blindow. Historia „Żeglarza” jest fascynująca. Od 1991 r. dzierżawcą kina był Bogdan Blindow- legenda świata kiniarzy. Po jego śmierci właścicielka kina została  jego córka - Dagmara, która prowadzi kino do dziś ze wsparciem mamy Urszuli i córki Patrycji. Bogdan Blindow aktywnie  działał, by kino się rozwijało, jednak dziś grozi mu zamknięcie.

Główną nagrodę konkursu - Bursztynowy Mikrofon Radia Koszalin decyzją jury przypadł dziennikarzom Radia Koszalin - Jolancie i Andrzejowi Rudnikom. Ich reportaż pt. „Sieci śmierci” opisuje historię kutra „Łeb-30”,który 6 grudnia 1959 r. wypłynął w dziewiczy rejs ze Świnoujścia do Łeby. Z powodu pogarszającej się pogody szyper podjął decyzję o zawinięciu do portu w Ustce. Niestety, już na wodach kanału portowego, doszło do tragedii. Jej przyczyny poznaliśmy dopiero po ponad pięćdziesięciu latach.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2017” zgłoszono 25 reportaży radiowych poświęconych tematyce morskiej.

Więcej informacji na stronach Radia Koszalin.

Zobacz więcej na temat: reportaż Bałtyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak