Reportaż

JUBILEUSZ 20-LECIA STUDIA REPORTAŻU I DOKUMENTU POLSKIEGO RADIA w Klubie Księgarza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:41
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza na specjalne, pełne niespodzianek „Spotkanie z Reportażem Radiowym” z okazji 20-lecia swojego istnienia.
Audio
  • 20-LECIE STUDIA REPORTAŻU I DOKUMENTU POLSKIEGO RADIA.mp3
Zespół Studia Reportażu
Zespół Studia ReportażuFoto: SRD

Jubileuszowe „Spotkanie z Reportażem Radiowym” odbędzie się w czwartek 10 stycznia o godzinie 18:00 w Klubie Księgarza w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi Irena Piłatowska – redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

20 lat Studia Reportażu
***

Studio Reportażu i Dokumentu powstało 1 sierpnia 1998 roku jako samodzielna jednostka producencka Polskiego Radia, a jednocześnie największa w polskim radiu publicznym struktura profesjonalnie zajmująca się reportażem radiowym. Od kilkunastu lat obecne jest na wszystkich antenach Polskiego Radia i niemal każdego dnia dociera do setek tysięcy słuchaczy Jedynki, Trójki i Czwórki.

Reportażyści Studia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Nie ma w pracy dziennikarza bardziej fascynujących chwil, niż rozmowa z człowiekiem, który powierza nam swoje życie. Tworzenie, a także słuchanie reportaży radiowych jest sposobem poznania świata i nas samych. Przede wszystkim jednak staramy się służyć innym – to dewiza Janiny Jankowskiej –założycielki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, kierującej nim od pierwszego dnia istnienia do końca lutego 2004 roku.

Jesteśmy lustrem, w którym odbija się świat i ludzie. Lustrem, w którym każdego dnia możecie się Państwo przeglądać. Na chwilę „zatrzymujemy bieg zdarzeń”, by jak najdokładniej, z wielu stron i punktów widzenia pokazać to, o czym się mówi to, co jest ważne to, na co mało kto zwrócił uwagę, a czego przegapić nie warto – mawia Irena Piłatowska, Redaktor Naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia od 1 marca 2004 do dziś.

W Studiu Reportażu i Dokumentu obowiązuje zasada szkoły mistrzów. Najmłodsi uczą się warsztatu od mistrzów tego gatunku. Studio rozwija tradycje polskiej szkoły radiowego reportażu literackiego. Audycje powstałe w Studiu otrzymały i otrzymują najwyższe laury nie tylko w krajowych, ale i najważniejszych międzynarodowych konkursach: Prix Italia, Premios Ondas i Prix Europa.

Od blisko 20 lat SRiD realizuje autorski projekt Ireny Piłatowskiej, czyli comiesięczne „Spotkania z Reportażem” w Klubie Księgarza na warszawskiej Starówce. Ich celem jest promowanie reportażu radiowego i jego twórców. Spotkania te cieszą się niesłabnąca popularnością i mają swoje miejsce wśród kulturalnych wydarzeń stolicy.

Studio organizuje Ogólnopolskie Seminarium Reportażu Radiowego oraz konkursy dla reportażystów. Najbardziej prestiżowy to Ogólnopolski Konkurs Reportażystów „Melchiory” (kierowany do reportażystów radiowych, telewizyjnych i prasowych), który wieńczy Gala Reportażystów Polskich. Wieloletnią tradycję i wysoki prestiż ma również Konkurs o Grand Prix KRRiT dla reportażystów radiofonii publicznej. Natomiast do młodych adeptów sztuki radiowej kierowany jest Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory (dla twórców radiowych do 35. roku życia). Nagrody przyznawane są podczas Gali Polskich Reportażystów.