Reportaż

Katarzyna Błaszczyk laureatką II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Miasteczko 2011".

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 17:21
Dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu zaprezentowała reportaż "Orkiestra mandolinistów", o przedwojennej orkiestrze żydowskiej z Góry Kalwarii, która po latach odrodziła się w San Francisco za sprawą wnuka jednego z muzyków.
Audio

Kiedy Avner Yonai - przedsiębiorca z San Francisco przyjechał do Góry Kalwarii, która jest rodzinnym miastem jego dziadka, po raz pierwszy zobaczył tamtą fotografię. Na zdjęciu była żydowska orkiestra mandolinistów, a wśród nich dziadek Avnera - Dawid Rybak.

Dziadek był jednym z nielicznych, którzy dożyli sędziwego wieku, ponieważ przed wojną wyemigrował do USA. Niestety wielu z jego kolegów-mandolinistów zginęło podczas wojny. Marzeniem Avnera stało się, stworzenie współczesnej orkiestry mandolinistów. Udało się to w zeszłym roku. Na początku września orkiestra przyjechała do Polski, by zagrać na warszawskim Festiwalu Singera.

/

 

Konkurs "Miasteczko" organizuje Polskie Radio Łódź i urząd miasta w Kutnie. Ważne rzeczy często dzieją się z dala od zgiełku i pośpiechu - podkreślają organizatorzy. Konkurs jest jednym z punktów 7. Festiwalu im. Szaloma Asza, żydowskiego pisarza urodzonego w Kutnie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy laureatów XVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 11:34
Główną nagrodę otrzymała Katarzyna Błaszczyk, autorka reportażu pt. „Mezalians albo historia pewnej ucieczki” .
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alona – życie pomiędzy"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:51
Niedziela, 8 maja, godzina 18.10, Program 1. Historia młodej Ukrainki wychowanej w polskim domu dziecka, która chce pozostać w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportażystka Polskiego Radia zdobyła I miejsce w konkursie "Tak! Pomagam"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 16:23
Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu PR laureatką nagrody głównej w kategorii radio w III edycji konkursu "Tak pomagam", który promuje wolontariat. Wyróżnienie przyznano Katarzynie Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu PR.
rozwiń zwiń