Reportaż

Irena Piłatowska-Mądry odznaczona przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 15:23
Irena Piłatowska-Mądry - reportażystka, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu PR otrzymała Krzyż Czynu Frontowego 1 i 2 Armii Wojska Polskiego 1943-1945

Odznaczenie nadano jako wyraz szczególnego uznania za upowszechnianie czynów bohaterstwa i ofiarności polskiego żołnierza, przejawionych w walkach frontowych z niemieckim agresorem w latach II Wojny Światowej, a także za głosznie prawdy o wkładzie 1 i 2 Armii Wojska Polskiego w dzieło wywalczenia niepodległości Polski i odzyskania historycznych Zachodnich i Północnych Ziem Piastowskich.

                                                                                 ***

Popularyzowanie w programach radiowych tradycji kombatanckich i walk zbrojnych o niepodległość Polski to główny cel porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Polskim Radiem a Związkiem Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Uroczystość odbyła się w Warszawie w siedzibie Polskiego Radia. Prezes Andrzej Siezieniewski zaznaczył, że pamięć o przeszłości to jeden z obowiązków radia publicznego, realizowany od początku istnienia Polskiego Radia. Zawarcie porozumienia będzie owocowało tym, że tematyka związania z kombatantami, z przeszłością, z naszą historią będzie stale obecna na wszystkich antenach Polskiego Radia - od Programu Pierwszego do Programu Piątego. Ważne jest, podkreślił prezes Siezieniewski, by narzędziami, którymi radio dysponuje, czyli zapisem magnetycznym można było dokumentować to, co już w przeszłości się zdarzyło i co nieuchronnie odchodzi w przeszłość. Dźwięki, głosy ludzi, którzy historię tworzyli, którzy jeszcze pamiętają wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat są niezwykle cenną pamiątką, ale też lekcją dla następnych pokoleń.. Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pułkownik Henryk Strzelecki podkreślił, że dla niego najważniejsze jest przybliżenie prawdy historycznej nowemu pokoleniu. Dodał, że chodzi o to, by bez żadnych zabarwień politycznych przypomnieć, jakie spustoszenie przyniosła druga wojna światowa i o to, żeby już więcej wojen nie było. Pułkownik Strzelecki odznaczył prezesa Siezieniewskiego Komandorią za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaczenie z rąk prezesa Andrzeja Siezieniewskiego odebrał też pułkownik Henryk Strzelecki. Odznaczenia kombatanckie i związkowe odebrali także wybitni dziennikarze i pracownicy Polskiego Radia.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak