Reportaż

Przyznano prestiżowe nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego!

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 18:58
7 listopada w Studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Najważniejsze laury zdobyli: Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki.Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Irena Piłatowska-Mądry, przyznało główną nagrodę Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim, autorom reportażu „Nic się nie stało”, za ukazanie człowieka wciągniętego w tryby wymiaru sprawiedliwości, co bezpowrotnie zniszczyło jego psychikę i więzi rodzinne. Błędny wyrok sądu sprawił, że niewinny spędził 12 lat w aresztanckiej celi. Autorzy rzetelnie udokumentowali wielką porażkę wymiaru sprawiedliwości. Ponadto jury przyznało nagrodę honorową Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorce audycji „Honor żołnierza”, za wielobiegunowe ukazanie kontrowersji politycznych i moralnych wokół udziału polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie.

Przyznano również Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski, nagrodziło Grand Prix Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin, autora dokumentu pt. „Przypadek Edwarda Margola”, za bardzo dobrze skonstruowany dokument ukazujący dochodzenie do prawdy – o wydarzeniu z czasów II wojny światowej, które zaważyło na reputacji rodziny –  uwieńczone rozwikłaniem tej historii i rehabilitacją niesłusznie straconego robotnika przymusowego w III Rzeszy. Nagrodę honorową otrzymała Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka dokumentu „Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego”, za ukazanie ciężaru moralnego, z jakim mimo upływu lat nie uporał się jeden z uczestników dramatu zakończonego śmiercią Grzegorza Przemyka.

 

Rozstrzygnięto także XVIII Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury w składzie: Anna Sekudewicz (przewodnicząca), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho, Magdalena Szybińska, Wojciech Markiewicz oraz głosami publiczności, nagrodę główną – stypendium przyznano Bartoszowi Pankowi z Programu 2 Polskiego Radia, autorowi reportażu „Mocarze, wadliwe egzemplarze”, za żywą, dobrze skonstruowaną radiową opowieść o przełamywaniu fizycznych barier i psychicznych ograniczeń. Wyróżnieniem uhonorowano Monikę Malec z Polskiego Radia Lublin, autorkę reportażu „Tego się nie da zobaczyć”, za niezmiennie wysoki poziom i kreatywność w poszukiwaniu formy.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił recital Jana Jakuba Należytego z zespołem w składzie: Dorota Wasilewska – fortepian, śpiew; Sławomir Ratajczyk – akordeon i Paweł Goleń – kontrabas.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Wrócę kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne” - reportaż nagrodzony Grand Prix KRRiT 2011

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 16:29
Reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman nagrodzony za "ukazanie z wielką wrażliwością i kulturą mało znanego faktu historii najnowszej oraz znakomity warsztat radiowy". Historia Emila Barchańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szukałam Was"- Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy. Wyróżnienie honorowe w konkursie o Grand Prix KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:42
Niedziela, 20 listopada, godzina 18.10, Program 1.Pani Ewa kiedyś była nastoletnią matką dwóch synów i złodziejką. Gdy za kradzieże trafiła do więzienia, sąd nakazał odebranie jej dzieci.
rozwiń zwiń