Reportaż

Najlepsi radiowi reportażyści i dokumentaliści nagrodzeni!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 21:28
Rozstrzygnięto radiowe konkursy o Grand Prix KRRiT, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz stypendialny im. Jacka Stwory Najważniejsze laury zdobyli: Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki.
Audio
  • Najlepsi reportażyści i dokumentaliści w Polskim Radiu 24
  • Mariusz Kamiński, laureat Grand Prix Prezesa Polskiego RadiaGrand Prix Prezesa Polskiego Radia zdobył Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. "Przypadek Edwarda Margola" .

Dokument ukazuje dochodzenie do prawdy – o wydarzeniu z czasów II wojny światowej, które zaważyło na reputacji rodziny –  uwieńczone rozwikłaniem tej historii i rehabilitacją niesłusznie straconego robotnika przymusowego w III Rzeszy.

Posłuchaj nagrodzonego reportażu >>>

Nagrodę honorową otrzymała Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka dokumentu "Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego” , za ukazanie ciężaru moralnego, z jakim mimo upływu lat nie uporał się jeden z uczestników dramatu zakończonego śmiercią Grzegorza Przemyka.

Posłuchaj wyróżnionego reportażu >>>

Nagrody przyznało jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie: Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Sławomir Rogowski.

/
Mariusz Kamiński, fot. Andrzej Szozda

Grand Prix KRRiT przyznano Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim , autorom reportażu "Nic się nie stało” , za ukazanie człowieka wciągniętego w tryby wymiaru sprawiedliwości, co bezpowrotnie zniszczyło jego psychikę i więzi rodzinne. Błędny wyrok sądu sprawił, że niewinny spędził 12 lat w aresztanckiej celi. Autorzy rzetelnie udokumentowali wielką porażkę wymiaru sprawiedliwości.

/
Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy fot. Andrzej Szozda

Nagrodę honorową zdobyła Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorka audycji "Honor żołnierza” , za wielobiegunowe ukazanie kontrowersji politycznych i moralnych wokół udziału polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie.

Nagrody przyznało jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz, Irena Piłatowska-Mądry.

Nagrody dla młodych twórców

Rozstrzygnięto także XVIII Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury oraz głosami publiczności, nagrodę główną – stypendium przyznano Bartoszowi Pankowi z Programu 2 Polskiego Radia, autorowi reportażu "Mocarze, wadliwe egzemplarze” , za żywą, dobrze skonstruowaną radiową opowieść o przełamywaniu fizycznych barier i psychicznych ograniczeń. Wyróżnieniem uhonorowano Monikę Malec z Polskiego Radia Lublin, autorkę reportażu "Tego się nie da zobaczyć” , za niezmiennie wysoki poziom i kreatywność w poszukiwaniu formy.

/

Laureaci byli gośćmi Polskiego Radia 24.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak