Strona główna > Artykuł

Dar Pomorza. Żaglowiec-legenda pod polską banderą

Jedynka

Dokładnie 35 lat temu w swój ostatni rejs wypłynął żaglowiec Dar Pomorza. W audycji wspominaliśmy ten słynny polski statek dziś zamieniony w muzeum. - Był to niemiecki żaglowiec, który po I wojnie światowej trafił do Francji w ramach reparacji wojennych - wspomina Jarosław Włodarczyk.

Statek-muzeum, trzymasztowy żaglowiec szkolny "Dar Pomorza" zacumowany przy Skwerze Kościuszki w Gdynifot. PAP/Adam Warżawa

Jarosław Włodarczyk o polskich żaglowcach - Darze Pomorza i Darze Młodzieży (Lato z Radiem/Jedynka)

Jednostka ta została zakupiona w 1929 roku dla Szkoły Morskiej w Gdyni. - Polska miała wcześniej żaglowiec Lwów, który nie mógł już dłużej pływać. Właśnie dlatego we Francji został kupiony 20-letni statek, a złożyli się na niego głównie mieszkańcy Pomorza, stąd nazwa - wyjaśnia szef Press Clubu i organizator rejsów Darem Młodzieży dla dziennikarzy (to właśnie ten statek - zakupiony z kolei z pieniędzy zebranych przez młodzież - stał się następcą Daru Pomorza).

Dlaczego nieczynny od 35 lat żaglowiec nie wypłynie już w morze? W jaki sposób wyglądało codzienne życie załogi - co się jadło i jak się spało na tym statku? Dlaczego podczas podróży dookoła świata w 1937 r. na pokładzie Daru Pomorza znajdowały się brony i sochy, które ostatecznie trafiły do Ameryki Południowej? Co działo się ze statkiem w czasie II wojny światowej? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jarosław Włodarczyk (szef Press Clubu, organizator rejsów Darem Młodzieży dla dziennikarzy)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 9.26

mg/pg