Reportaż

Good Vibes

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:00
LAVA - Rzeczy warszawskie z dreszczem - Ośrodek Pogranicze- Good Vibe w Koszalinie - Biennale Warszawa - Millenium Docs Against Gravity
M.I.A. podczas występu na festiwalu w hiszpańskim Benicassim
M.I.A. podczas występu na festiwalu w hiszpańskim BenicassimFoto: Christian Bertrand/Shutterstock

Zapraszamy, polecamy! Agnieszka Obszańska rusza do Krakowa i poleca Festiwal Filmu Awangardowego LAVA. To druga edycja niewielkiego, konsekwentnie budowanego spotkania, którego bohaterem będzie amerykański legendarny reżyser Kenneth Anger, który na nowo zdefiniował surrealizm w kinie i stał się kultowym queerowym twórcą. Podczas trzech dni festiwalu organizatorzy powtórnie zaangażują do współpracy zarówno znanych, jak i debiutujących muzyków, performerów oraz artystów wizualnych. Publiczność zyska również możliwość spotkania z zaproszonymi twórcami i teoretykami oraz podjęcia dyskusji na temat awangardy, kontrkultury czy kondycji filmu eksperymentalnego w Polsce.   

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 5.05.2018 >>>  

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 5.05.2018 >>> 

Agnieszka Szydłowska przedstawia "Rzeczy warszawskie z dreszczem". To druga publikacja Muzeum Warszawy z opowiadaniami dla młodych dorosłych, po "20 rzeczach o Warszawie" z 2017 roku. Opowiadania o charakterze sensacyjnym napisali Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech i Łukasz Orbitowski. W każdym pojawiają się – bardziej lub mniej bezpośrednio – obiekty z ekspozycji muzeum oraz motywy warszawskie. Spotkanie autorskie 9 maja o 19 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy prowadzi Agnieszka Rasmus-Zgorzelska.

Zaglądamy do Sejn i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". To miejsce, które działa od 1991 roku i na wielu polach przywraca tak lokalnej, jak i szerszej społeczności bogatą, choć zapomnianą spuściznę regionu, który przez lata kształtowany był przez różne kultury, grupy etniczne czy wyznaniowe, języki, światopoglądy i tradycje. Organizowane przez Ośrodek wystawy, spektakle czy koncerty przypominają o często nieobecnych już społecznościach pogranicza i łączą te, które żyją tu dziś. "Pogranicze" działa w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga, a  od 2011 roku  w MCD w Krasnogrudzie tworząc liczne pracownie m.in.:  Pracownie Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza,  Muzyki Miejsca, Pracownie Opowieści i Słowa, czy  Nowych Mediów. My gościmy dyrektora Ośrodka "Pogranicze" - Krzysztofa Czyżewskiego, który opowiada nam o codziennej pracy, a pretekstem jest Europejska Nagroda Kultury Księżniczki Margriet, którą sejneński ośrodek odbierze w Amsterdamie. Gratulujemy!

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Opole i Tarnów. Michał Margański zabiera nas do Koszalina. Już 30 maja rozpocznie się tam kolejna odsłona festiwalu Good Vibe. Wystąpią zespoły reprezentujące takie style jak jazz, funk, instrumental hip-hop, soul i elektronika. Czy łatwo prowadzić taki festiwal poza największymi miastami? Opowiada Mateusz Prus.

No i goście goście! W ten piękny majowy dzień odwiedza nas Marta Michalak, producentka i koordynatorka programowa Biennale Warszawa. Spotkaniem z architektem Maciejem Siudą 14 maja o godzinie 18.00 Biennale Warszawa rozpocznie nowy pro-gram RePrezentacje / Nowa edukacja, którego kuratorką jest Agata Siwiak. Tematem pierwszej edycji programu jest edukacja i alternatywne działania edukacyjne poprzez sztukę. Do programu zaproszeni zostali reżyserka teatralna Anna Smolar, operator filmowy Rafał Paradowski, choreografka i tancerka Kaya Kołodziejczyk, peda-gożka i reżyserka teatralna Justyna Sobczyk, kolektyw muzyczny Siksa, architekt Maciej Siuda i kuratorka de-signu Agata Kiedrowicz."Założeniem projektu jest oddanie głosu rozmaitym grupom ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, statusu społeczne-go i ekonomicznego, narodowości, wieku, stanu zdrowia. To wizja świata, w którym mogą w pełni wybrzmieć ludzkie potrzeby i marzenia. Jakkolwiek utopijnie brzmi taka wizja rzeczywistości, założeniem projektu RePrezentacje są dzia-łania bardzo konkretne, wręcz pozytywistyczne."

Naszym gościem bedzie także Karol Piekarczyk. Wielkimi krokami nadchodzi kolejna edycja święta filmu dokumentalnego. Millenium Docs Against Gravity startuje 11 maja. Festiwal to nie tylko Warszawa - pokazy odbywają się także w Gdyni, Bydgoszczy, Lublinie i we Wrocławiu. Z Karolem chcemy omówić wątki muzyczne. Jak choćby Kobiecy koncert, który jest częścią programu piątej edycji Placu Defilad, w tym roku pod hasłem „Plac Kobiet”. W dniach 11-13 maja ta centralna cześć Warszawy w ramach 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zostanie oddana we władanie kobiet. Pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się tabliczki z nową nazwą przestrzeni „Plac Kobiet 1” oraz mapa kobiecego DNA miasta, czyli kobiecy portret Warszawy. 11 maja zagrają nam Żelazne Waginy, Paulina Przybysz i (gościnnie) Katarzyna Nosowska. To nie jedyny koncert ALE wątki muzyczne pojawiają się także w filmach. Choćby wyczekiwanej przez nas polskiej premierze MATANGI/MAYA/M.I.A . Film pokazuje w jaki sposób M.I.A wykorzystuje muzykę pop jako narzędzie polityczne i dlaczego tak bardzo zależy jej na byciu outsiderką zbuntowaną wobec ograniczeń, niesprawiedliwości systemu, hipokryzji i zakłamania politycznego...

na FB 24/7

do usłyszenia

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał Margański
Data emisji: 5.05.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.09

Czytaj także

Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2018.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teraz!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:00
Żubroffka – Pilecki – Echo – Record Store Day – Mediolan – Dzień Wolnej Sztuki – Teraz '43 – Kolekcjonerzy i Filinatropii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestrzeń przepływów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:00
Miesiąc Fotografii w Krakowie – Szumin – Ninateka – Atticus Lish – Tęgie Chłopy – Tarnowska Nagroda Filmowa – Klubowy Paprykarz i Oranżada – Soundless.
rozwiń zwiń