Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 05.10.2017

"Bardziej znikąd" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

W ramach tygodnia z reportażami laureatów konkursu "Melchiory 2017", zapraszamy tym razem do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek, która otrzymała Srebrnego Melchiora za Premierę Roku za audycję dokumentalną.
Posłuchaj
  • "Bardziej znikąd" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Tydzień z reportażem – Melchiory 2017/Jedynka)
Czytaj także

Christian Belwit grał na gitarze i śpiewał swoje piosenki, występując na lokalnych festiwalach poezji śpiewanej. Występował tam głównie jako gość po koncertach konkursowych, ale zdobywał również nagrody: w Bazunie i na Bakcynaliach '84 w Chatce Żaka w Lublinie. Dwukrotnie zdobył I miejsce na Festiwalu Piosenki Debilnej we Wrocławiu. Na scenie był niekonwencjonalny, a paradoksalne poczucie humoru zapewniało mu sympatię słuchaczy. Cierpiał na schizofrenię, przez dłuższy czas żył jako bezdomny. Przygarnęła go rodzina Andrzeja Waligórskiego, która przyczyniła się do ocalenia wielu jego utworów.

Dzięki pomocy Stanisława Srokowskiego (powieściopisarza, poety i przyjaciela Christiana) w 2000 roku został wydany jedyny tomik poetycki Belwita, zatytułowany Pierwszy i ostatni. W 2003 roku, po śmierci autora, Mirosław Spychalski zrealizował film dokumentalny "Właściwie mój życiorys przepadł", dotyczący życia i twórczości Belwita. Od 2004 roku we Wrocławiu każdej jesieni odbywa się Turniej Jednego Wiersza im. Christiana Belwita.

***

W czwartek 5 października o godz. 18.00 Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Program 1 oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zapraszają do Klubu Księgarza, przy Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie, na kolejną odsłonę cyklu "Spotkanie z Reportażem". Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie reportaż "Bardziej znikąd" laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Melchiory  2017 - Doroty Jaśkiewicz-Łebek.

***

Na reportaże tegorocznych laureatów konkursu "Melchiory 2017" zapraszamy codziennie do 6 października po godz. 20.00.

***

Tytuł reportażu: "Bardziej znikąd"

Autorka reportażu: Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Data: 4.10.2017

Godzina: 20.07

kh/ag

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe