Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 10.01.2018

Ochroniarze bez ochrony. Problemy na rynku pracy

Nikt nie policzył, ilu ich jest. Rzadko się skarżą. Tymczasem w ich branży dzieje się źle. Problemy z przestrzeganiem podstawowych praw pracowniczych, niskie pensje, praca w fatalnych warunkach to codzienność wielu ochroniarzy.
Posłuchaj
  • Reportaż 10 stycznia godz. 18:16
Czytaj także

Niedawno w Opolu okazało się, że do pilnowania opuszczonego folwarku zatrudniono bezdomną kobietę. Za 400 godzin pracy wypłacono jej 500 zł pensji, co oznacza, że jej stawka godzinowa wyniosła 1,19 zł. Tymczasem od początku roku obowiązuje stawka minimalna - 13 zł brutto. Okazuje się jednak, że aż 20% pracodawców nie przestrzega nowych przepisów.

Większość ofert pracy w branży ochroniarskiej wiąże się z ciągłym staniem na nogach przez kilkanaście godzin. W niektórych przypadkach kilkunastominutowe przerwy nie są płatne, a zatrudniony powinien sam zaopatrzyć się w umundurowanie.

– Z mojej obserwacji wynika, że dziewięćdziesiąt procent pracowników ochrony marzy tylko o jednym. Żeby zakończyć swoją przygodę w tej branży – uważa Grzegorz Wysocki, który w branży ochroniarskiej jest już dwadzieścia lat.

Jak dokładnie wygląda praca ochroniarza? Czy łatwo jest odejść z tej branży? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Armia niewidzialnych ludzi"
Autorka reportażu: Olga Mickiewicz
Data emisji: 10.01.2018
Godzina emisji: 18.16

kw

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe