Logo Polskiego Radia
Trójka
Kacper Wróblewski 12.04.2018

Dramatyczne losy polskich policjantów na Wschodzie

Słysząc "pomordowani na Wschodzie", myślimy przede wszystkim o oficerach Wojska Polskiego, zawodowych żołnierzach. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę ze skali morderstw popełnionych przez NKWD na polskich policjantach.
Posłuchaj
  • Dramatyczne losy polskich policjantów na Wschodzie (Trójka/Reportaż)
Czytaj także

Szacuje się, że w 1940 roku Sowieci zamordowali ok. 12 tys. polskich policjantów, czyli prawie połowę członków formacji w II RP. Ostaszków, Starobielsk i Miednoje to miejsca ich zagłady. W reportażu o tragicznych losach policjantów opowiadają ich dzieci oraz Aleksander Załęski – emerytowany ekspert fotografii kryminalistycznej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, członek ekipy ekshumacyjnej w Miednoje, Charkowie i Katyniu w 1991 i 1995 roku i Michał Wykowski – prezes Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939.

– Co roku biorę udział w Katyńskim Marszu Cieni. To pielgrzymka na cześć mojego dziadka. We wrześniu 1939 roku stanął w szeregach policji w obronie ojczyzny i tak jak inne ofiary zbrodni katyńskiej, został podstępnie uwięziony, rozbrojony i zamordowany wbrew wszelkim prawom obowiązującym w cywilizowanym świecie – mówi jeden z uczestników marszu.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Trzeba pamiętać" 
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 12.04.2018
Godzina emisji: 18.16

ml/mk

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe