Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 09.05.2018

Jak przebiega akcja w Zofiówce?

Ratownicy wciąż poszukują trzech górników, zaginionych 900 metrów pod ziemią po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Posłuchaj
  • Akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka (Reportaż/Trójka)
Czytaj także

Do spenetrowania są dwa odcinki chodnika o długości 15 m i 75 m. Łącznie od soboty w akcję w Zofiówce jest zaangażowanych ponad 1000 osób, w tym 650 uczestniczy w działaniach pod ziemią. – O 10.58 akurat byłem w swoim mieszkaniu. Poczułem bardzo silny wstrząs, podłoga uciekła mi spod nóg – mówi jeden z mieszkańców Jastrzębia-Zdroju – Wszystko się trzęsło, żyrandol aż zatrzeszczał – dodaje inny. 

Jak przebiegała akcja do tej pory? – Nastąpił wstrząs na kopalni. Mamy siedem osób, z którymi nie mieliśmy kontaktu. Osiem zastępów dotarło do dwóch górników. Z pozostałymi pięcioma nie ma kontaktu. Akcja ratownicza trwa. Wiemy, że jeden z nich powinien być w niedalekiej odległości od tych uratowanych – mówi Daniel Ozor, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Dzisiaj na miejscu pracowało 250 osób. Atmosfera jest beztlenowa, ale stężenie metanu spada, choć wciąż jest niezwykle wysokie – informuje Katarzyna Jabłońska, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Na powierzchnię wydobyto czterech górników, dwóch z nich niestety nie przeżyło wypadku. Wciąż trwają poszukiwania trzech pozostałych. Więcej szczegółów można usłyszeć w dołączonym reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Autor reportażu: Anna Sojka
Data emisji: 9.05.2018
Godzina emisji: 18.14

ml

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe