Strona główna > Artykuł

"Obrońca skarbów". Misja Karola Estreichera

Dwójka

Fragmenty książki Marty Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" czytał w Dwójce Grzegorz Kwiecień.

Grzegorz Kwiecień czyta książkę Marty Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki"fot. Wojciech Kusiński/PR

Tuż przed 1 września 1939 roku w kościele Mariackim w Krakowie trwa gorączkowe pakowanie. Karol Estreicher, błyskotliwy historyk sztuki, wraz z grupą naukowców przygotowuje do wywiezienia i ukrycia bezcenny ołtarz Wita Stwosza. Z Wawelu w stronę Rumunii wyrusza konwój z arrasami Zygmunta Augusta. Muzeum Czartoryskich ukrywa Damę z gronostajem i inne dzieła mistrzów. Do wielkiej ewakuacji dzieł sztuki przygotowuje się nie tylko Kraków, lecz niemal cała Europa. Wkrótce do podbitych krajów wkroczy armia wykształconych złodziei – historyków sztuki, architektów i muzealników – na usługach Hitlera. Będą plądrować muzea, kościoły i zbiory prywatne. W największej w historii grabieży zabytków wezmą udział prominentni funkcjonariusze Rzeszy: Hermann Göring i Hans Frank.

Karol Estraicher 663.jpg
Karol Estreicher i poszukiwacze ołtarza Wita Stwosza

Karol Estreicher, pełen wyrzutów sumienia, że tylko ułatwił wrogowi wywózkę zabytku, nie spocznie, dopóki nie odnajdzie ołtarza i nie sprowadzi go z powrotem do Polski. Nie przypuszcza nawet, że zajmie mu to sześć lat, a na swojej drodze spotka niezliczone przeszkody. Przyczyni się jednak do powstania elitarnej międzynarodowej grupy obrońców skarbów – Monuments Men.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Grzegorz Kwiecień

Data emisji: 7-11.08.2017

Godzina emisji: 9.45

mat. pras. wydawnictwa PWN/mc

Galeria
Grzegorz Kwiecień czyta historię Karola Estreichera