Reportaż

"Ravensbrüczanki" - reportaż Witolda Banacha

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 10:00
30 kwietnia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Audio
KL Ravensbrck, więźniarki przy pracy  1939. Wikimedia Commonscc. Źr.: Bundesarchiv
KL Ravensbrück, więźniarki przy pracy – 1939. Wikimedia Commons/cc. Źr.: BundesarchivFoto: Wikimedia Commons/cc 3,0/Bundesarchiv

30 kwietnia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Przez obóz ten przeszło w sumie ponad 130 tysięcy kobiet. Żołnierze radzieccy znaleźli tam zaledwie 3 tysiące półżywych więźniarek.

17 kwietnia odbyły się na terenie dawnego obozu uroczystości upamiętniające pomordowane. Wzięło w nich udział kilkanaście byłych więźniarek, między innymi: Stanisława Osiczko- Śledziejowska, Janina Wyżykowska, Alicja Kubecka, Krystyna Zając, Maria Bogusz, Wanda Rosiewicz, a także Anna Klimowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Ravensbruczanek, które przeszły obozowe piekło, były ofiarami eksperymentów pseudo-medycznych, musiały jako kilkunastoletnie dziewczyny pracować w obozach pracy przymusowej. Kobiety wspominają swoje tragiczne losy od momentu przywiezienia do obozu, przez koszmar codzienności, opowiadają o brutalności strażników po wygnanie na marsze śmierci i odzyskanie wolności.

***

Do wysłuchania reportażu "Ravensbruczanki" autorstwa Witolda Banacha (Informacyjna Agencja Radiowa) zapraszamy do Trójki w czwartek (28.04) o godz. 18.15.

Czytaj także

"Zofia Posmysz. Nie ma takich słów" - reportaż Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 04:23
- Pamiętam te sceny jak SS-mani z psami idą wzdłuż drutów albo gdy SS-man na dachu krematorium wsypuje Cyklon B do komina. Ludzie pytają, gdzie był wtedy Bóg, a on był tutaj - mówi Zofia Posmysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" – reportaż Olgi Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 10:30
Reportaż opowiada o wojennej historii radiostacji Łódź Podwodna i jej powojennym ciągu dalszym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni świadek" - Jolanta i Andrzej Rudnikowie

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 16:14
Samuel Willenberg był ostatnim żyjącym więźniem hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Zmarł 19 lutego w Izraelu.
rozwiń zwiń