Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Walewicz 18.01.2018

"Chłopcy Malowani" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Toporzysku.
Kawaleria Ochotnicza ćwiczy na drewnianych koniach.Kawaleria Ochotnicza ćwiczy na drewnianych koniach.fot. Dariusz Waligórski
Posłuchaj
  • Chłopcy malowani – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.mp3
Czytaj także

Centrum Wyszkolenia Kawalerii istnieje od 2010 roku. Szkolą się tam osoby z Federacji Kawalerii Ochotniczej i Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, ale nie tylko. Pomysł narodził się po zdjęciach do filmu "Bitwa Warszawska". Okazało się, że kawalerzyści statystujący w filmie są na bardzo nierównym poziomie i warto to zmienić. Zajęcia: jazda konna, posługiwanie się białą bronią, musztra, nauka kindersztuby, poznanie historii polskiej kawalerii, zajęcia z weterynarii, lekcje dla uczniów szkół i pokazy umiejętności na defiladach. Od jakiegoś czasu pięknie rozwija się  współpraca z regularnymi jednostkami wojskowymi, które kontynuują tradycje przedwojenne. Wojskowi organizują dla kawalerii ochotniczej zajęcia praktyczne posługiwania się współczesną bronią, a od kawalerzystów uczą się umiejętności jeździeckich i walki białą bronią. Na kurs decydują się osoby w różnym wieku. Są wśród nich lekarze, prawnicy, profesorowie wyższych uczelni, uczniowie techników... Po co komu w dwudziestym pierwszym wieku szkolenie kawaleryjskie i jaki jest z tego pożytek dla nas wszystkich? - o tym w reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Chłopcy Malowani" w czwartek, 18 stycznia o godz. 18.15 w Trójce.

 

Usłysz nas
  • W Jedynce - od poniedziałku do piątku o 22.30
  • W Trójce - od poniedziałku do czwartku o 18:15
  • W Czwórce - od poniedziałku do czwartku o 21.45
Wyszukaj reportaż Wpisz autora, tytuł, słowo kluczowe